Sportex utmanare bland sportbutikerna

Sportex har idag förvärvat Sportringen-kedjan som start på en offensiv satsning inom sportbranschen. Dagens 68 butiker ska växa till 73 under 2005.
Med det här köpet vill Sportex utmana övriga aktörer på marknaden som Stadium, Intersport och Team Sportia.
Förvärvet skapar en stark bas för Sportex-koncernens fortsatta tillväxt i en bransch under omstrukturering. Den sammanlagda försäljningen till konsument inklusive medlemsbutiker uppgår till ca 700 mkr.

Sportex och Sportringen bildar en kombination med koncept inom aktiv fritid, sport och cykel. Kombinationen gör det möjligt att utveckla koncepten och fortsätta expansionen inom aktiv fritid.
Sportex, som tidigare i år fick Sjätte AP-fonden som delägare, har med förvärvet inlett en expansion. Nya företagsköp och nyetableringar. Redan under 2005 tillkommer ca fem butiker.
- Sportbranschen är i en strukturförändring där volym blir avgörande. Vi vill växa och har med förvärvet av Sportringen startat en spännande resa, säger Robert Jarl.

Han sålde tidigare i år en del av företaget till Sjätte AP-fonden och är nu aktiv delägare och styrelseledamot i Sportex.
- Genom förvärvet förstärker vi vår position och kompetens inom sport avsevärt. Vi kan snabbare utveckla koncepten och nå fler konsumenter över hela landet. Dessutom når vi synergifördelar inom en rad områden, säger Lars Åke Tollemark, som är Sportex nya VD och koncernchef, sedan några månader.
Totalt uppgår antalet butiker till 68 med en sammanlagd omsättning till konsument på ca 700 mkr. Sportex har 23 helägda butiker i framförallt mellan och södra Sverige, expanderar kraftigt och är ledande inom cykel i Norden, men ökar nu sin sportandel.
Sportringen, som är en frivillig fackhandelskedja har 45 medlemsanslutna butiker fördelade över hela landet samt ytterligare 13 inköpsanslutna butiker. Sportringen har varit under rekonstruktion, en process som nu kan avslutas då Sportex förvärvar tillgångarna i bolaget

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.  

Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.

 

"Jag kommer för att försvara min titel”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen