Ny professor hjälper Örebro
ÖSK-arna med inkallade experter gör det yttersta för att påverka fotbollförbundets licens- och appellationsnämnds beslut att degradera ÖSK.
Klubben vägrar att acceptera domen och tillvägagångssättet. Den 21 december skickades en överklagan till Riksidrottsnämnden, RIN, idrottens högsta rättsliga organ. Då bidrog Lars Östman, professor i företagsekonomi vid Handelshögskolan, med ett yttrande.
Nu kommer nästa professor till undsättning. En kompletterande skrivelse har gjorts av Rolf Rundfelt, professor i redovisning vid Linköpings universitet. Eftersom han dessutom är ledamot av Redovisningsrådet där ambitionen är att utveckla god redovisningssed väger han tungt i argumentationen.
Rundfeldt kritiserar appellationsnämndens beslut som ”ologiskt”. Dessutom förvånas han över nämndens utlåtande beträffande kommande spelarförsäljningar och hur klubben borde ha redovisat ett förväntat resultat.
Enligt Redovisningsrådets angivna rekommendation 16, skriver Nerikes Allehanda, är det inte förenligt att redovisa en avsättning ”på grund av att företag förväntar sig en utbetalning innan den händelsen inträffat som utlöser skyldigheten.”
– Rundfelts skrivelse ger formell tyngd åt vår överklagan. Vi kastar in allt vad vi kan för att få till en saklig bedömning av vårt ärende, förklarar Rolf Åbjörnsson, ÖSK:s juridiska ombud.
Åbjörnsson menar att hans och klubbens agerande är självklart.
– Vad annat kan vi göra? Vi vet ju inte vad vi slåss emot. Men ju fler oberoende sakkunniga som säger att klubben har rätt, desto större chans för oss att åtminstone få frågan prövad.
– Många tycker en massa om ÖSK. Och det må så vara. Men om det nu finns ett regelverk som idrottsrörelsen ställt upp får man väl se till att följa det.
Rolf Åbjörnsson kritiserar också appellationsnämndens ordförande Ove Lindh och menar angående RIN att ekonomisk kunskap inte är detsamma som att sitta domare i en rättegång i ämnet ekonomisk brottslighet.
– Om man går ut i media och säger att det skulle vara en garant för att nämnden haft ekonomisk sakkunskap är man ute på hal is. Jag tycker faktiskt det är rent löjligt och det kunde jag inte hålla mig från att påpeka.
Mest lästa just nu
I delårsrapporten för första kvartalet 2026 redovisar AIK Fotboll AB minskade intäkter med 7,6 miljoner kronor jämfört med föregående års rapport för januari-mars.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.
Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.
"Jag kommer för att försvara min titel”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















