Fastighetsbolag köper Eyravallen

Eyravallen blir Behrn Arena Företaget Behrn Fastigheter köper namnrättigheterna på fotbollsstadioni Örebro. Det nya namnet blir Behrn Arena. Därmed får kommunen tio miljoner kronor, varav sju går till Örebro SK.
På fredagsförmiddagen avslöjades vid en presskonferens i Örebro en omfattande affär som får stor betydelse för Örebro SK och klubbens försök att kunna hålla ett elitlag i fotboll.
Affären innebär också att svensk elitfotboll har fått sin första arena med sponsornamn.
- Det känns väldigt bra att ett stabilt företag med stark lokal förankring väljer att satsa på arenan för att marknadsföra sitt namn och sin verksamhet. Vi har haft en bra dialog med Behrn Fastigheter och jag är nöjd med avtalet. Detta är en bra affär för kommunen och kommuninvånarna, sa kommunstyrelsens ordförande Mats Sjöström vid presskonferensen.
Investmentbolaget Obol Investment lade tidigare bud på Eyravallen, men förhandlingarna med kommunen ville syna bolaget närmare och då upphörde samtalen.
Nu träder i stället det Örebrobaserade bostadsföretaget Behrn in i bilden. Avtalsperioden gäller under elva år och en miljon utbetalas årligen från och med i år.
Affären ska också ses mot bakgrund av att kommunpolitikerna tog beslutet i mitten på januari att Örebro SK och KIF Örebro skulle få sju respektive två miljoner kronor av den summa en eventuell namnförsäljning ger Örebro kommun.

FAKTA
• Eyravallen invigdes den 26 augusti 1923.
• 1974 byggdes Eyravallen om, en gammal ståplatsläktare revs och lämnade plats för en ny betongläktare med sittplats för ungefär 3 000 åskådare.
• Efter säsongen 2002 revs den gamla träläktaren på norra långsidan. I stället byggdes där en ny modern läktare med plats för 4 000 sittande.
I dag tar Eyravallen maximalt 13 000 åskådare.


 Sanningen har kommit ifatt Malmö FF. Klubben som ofta beskrivs som Sveriges rikaste har ett ekonomiskt minus på 90 miljoner i årsredovisningen för 2025 och nu kommer följderna av högre kostnader och färre spelarförsäljningar 

I spelartruppen har nya spelare ideligen tillkommit och nu är totalt 41 spelare kontraktsbundna samtidigt som ledarstaben också har blivit större. Jämte allt fler personer på kansliet har lönekostnaderna ökat avsevärt och närstående har undrat om det verkligen varit nödvändigt med så många anställda.

Det krävs sparåtgärder, vilket bl a innebär att anställda sägs upp.

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Avtalet går ut under torsdagen och  ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.

,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att  Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen