Fastighetsbolag köper Eyravallen
Affären innebär också att svensk elitfotboll har fått sin första arena med sponsornamn.
- Det känns väldigt bra att ett stabilt företag med stark lokal förankring väljer att satsa på arenan för att marknadsföra sitt namn och sin verksamhet. Vi har haft en bra dialog med Behrn Fastigheter och jag är nöjd med avtalet. Detta är en bra affär för kommunen och kommuninvånarna, sa kommunstyrelsens ordförande Mats Sjöström vid presskonferensen.
Investmentbolaget Obol Investment lade tidigare bud på Eyravallen, men förhandlingarna med kommunen ville syna bolaget närmare och då upphörde samtalen.
Nu träder i stället det Örebrobaserade bostadsföretaget Behrn in i bilden. Avtalsperioden gäller under elva år och en miljon utbetalas årligen från och med i år.
Affären ska också ses mot bakgrund av att kommunpolitikerna tog beslutet i mitten på januari att Örebro SK och KIF Örebro skulle få sju respektive två miljoner kronor av den summa en eventuell namnförsäljning ger Örebro kommun.
FAKTA
• Eyravallen invigdes den 26 augusti 1923.
• 1974 byggdes Eyravallen om, en gammal ståplatsläktare revs och lämnade plats för en ny betongläktare med sittplats för ungefär 3 000 åskådare.
• Efter säsongen 2002 revs den gamla träläktaren på norra långsidan. I stället byggdes där en ny modern läktare med plats för 4 000 sittande.
I dag tar Eyravallen maximalt 13 000 åskådare.
Mest lästa just nu
I delårsrapporten för första kvartalet 2026 redovisar AIK Fotboll AB minskade intäkter med 7,6 miljoner kronor jämfört med föregående års rapport för januari-mars.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.
Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.
"Jag kommer för att försvara min titel”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















