Svenskar investerar i hockeylag i Asien

Tanken var först att bilda ett nordiskt NHL-lag. - När det sprack dök den här möjligheten upp. Först måste finansieringen dock vara i hamn. Därför säljs det aktier, och sponsorer ska plockas in, säger Owe Andersson, Mekonomens vd.
Några svenska affärsmän startar ett nordiskt hockeylag som ska spela i den asiatiska ligan. Nu söker de investerare som ska satsa i laget.
I styrelsen sitter bland andra det börsnoterade bildelsbolaget Mekonomens VD Owe Andersson.

Om allt går i lås börjar laget, Nordic Vikings, spela i den asiatiska ligan redan i höst.
Enligt förslaget ska laget spela tio hemmamatcher och slutspelet i Peking, och åtta hemmamatcher i Norden. Allting är redan godkänt av de asiatiska ishockeyförbunden.

Bakom Nordic Vikings står bland andra Nocoms grundare Anders Jonson, Mekonomens VD Owe Andersson och Per-Erik Holmström på eventföretaget Financial Hearings.
- Från början var tanken att skapa ett nordiskt NHL-lag, säger Owe Andersson till Dagens Industri.
- När det sprack dök den här möjligheten upp.

Först måste finansieringen dock vara i hamn. Därför säljs det aktier och därtill uppvaktas sponsorer.
Laget värderas i starten till cirka 2,3 miljoner kronor och avsikten är att sälja motsvarande hälften av aktierna för 500 dollar styck.
- Det är klart att det är en risk i den här placeringen, säger Owe Andersson.

- Men det är så intressant, och har så stor utväxling, att jag tycker att det är betydligt bättre än att exempelvis bara vara passiv delägare i en fond.
- Detta är ett utmärkt sätt för svenska exportföretag i Asien att knyta affärskontakter, säger Owe Andersson.

Jämfört med ett svenskt elitserielag är det blygsamma summor och ett skäl är att laget ska bestå av yngre talanger.
- Vi bildar ett lag med duktiga juniorer, som i stället för att spela i ett farmarlag i Sverige får chansen att spela i Asien, kombinerat med olika slags stipendier.

Affärsmännen bakom Nordic Viking har en budget om drygt 6 miljoner kronor med en tilltänkt vinst om 700 000 kronor.
Därtill kommer biljettintäkter. Laget ska spela minst tio matcher i en arena i Peking som tar 18 000 åskådare.

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja