Så mycket kostar önskespelarna

Bengt Madsen berättade öppet om pengarna. Han ansåg sig inte ha något val.
Malmö FF beräknas göra en vinst på 26 miljoner kronor i år. Många supporters tyckte att pengarna hade kunnat användas till inköp av förstärkningar under säsongen.

Stämningen blev hätsk vid MFF:s medlemsmöte. Då tyckte ordföranden Bengt Madsen att det fick vara nog och lade papperna på bordet. Han redovisade vad påtänkta spelare skulle kosta:

  •  Fredrik Berglund, 27 miljoner kronor, för att kunna lämna danska Esbjerg.
  •  Ailton Almeida, Örgryte, som krävde 20 miljoner för sin brasilianske anfallsstjärna.
  •  Andreas Jakobsson, Southampton, en affärs som krävde 16,5 miljoner, han valde Helsingborg.
  •  Jimmy Dixon, Häckens mittback, var inte heller billig, han skulle kosta 15 miljoner.

Efter den presentationen blev det mildare tonare bland MFF-arna.
– Nu förstår man varför affärerna inte bli av. Så mycket är de inte värda, sade MFF supports ordförande Jonas Rasmusson till Sydsvenska Dagbladet.

MFF har misslyckats i år. En femteplats i allsvenskan och inget spel i Royal League i vinter, det är klart att supportrarna reagerar.

Nu fick de också höra att de sportsliga motgångarna och i sin tur färre åskådare betyder i slutänden cirka 4 miljoner kronor i minus i ett facit för hela säsongen.

– Jag är hyfsat nöjd med svaren vi fick. Ledningen var ovanligt självkritisk. Det fanns till exempel avsatta pengar till fysisk träning som inte utnyttjats och den individuella träningen var eftersatt, sade Jonas Rasmusson.

Det finns pengar att ta av. Tack vare försäljningen av Markus Rosenberg till Ajax har överskottet stigit till 26 miljoner i klubben. I annat fall hade det stanna vid tre miljoner

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.  

Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.

 

"Jag kommer för att försvara min titel”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen