Spelarna betalar besvikna fans
Resan till Stockholm var tänkt att bli en rolig avslutning på säsongen för ett 70-tal Guliganer som fanns på Stockholm Stadion. Ungefär 30 av dessa supporters hade rest från Borås.
”Det sätt på vilket vi genomförde matchen mot Djurgårdens IF är helt oacceptabelt. Vi önskar att vi hade kunnat säga att det berodde på de yttre omständigheterna, men det finns inga ursäkter, inga bortförklaringar. Vi var bara dåliga. Vi har enhälligt beslutat att bekosta resorna och entrébiljetter för alla Guliganer som följde oss på plats i Stockholm", skriver spelarna på klubbens hemsida.
Truppen enades vid måndagens träff om att tillsammans samla ihop 12 000 kronor och ge till fansen för att täcka resa och matchbiljett.
- Det är det minsta vi kan göra. Det var en betydelselös match, ändå ställde de upp och åkte med. Att vi inte kan bjuda till mer är oerhört klent. Efter matchen var vi nästan i ett chocktillstånd, säger lagkaptenen Johan Sjöberg till Göteborgs-Posten.
Guliganernas ordförande Eric Sjölin berättar om hur kompensationen tillkom:
- På vägen hem beslöt vi att spelarna på något sätt måste få reda på hur vi känner. Efter en stunds diskussion i bussen nämnde någon att spelarna kunde gott betala resan för oss.
- Det viktigaste är inte pengarna utan att spelarna fått höra vad vi tycker, säger Eric Sjölin. När säsongen kör i gång igen kommer vi självklart att vara på plats.
Elfsborgs klubbdirektör Thomas Nyberg uttrycker sig diplomatiskt:.
- Jag tycker att spelarnas insats var av sådan karaktär att det är motiverat att de betalar tillbaka.
Mest lästa just nu
Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.
I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.
Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
20-årige Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska bygdens söner mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Det blir mera basket i TV i höst-. SVT sänder landslagets kvalmatcher.
– Jätteroligt besked, säger NBA-stjärnan Pelle Larsson till kanalen.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja



















