Richardsson tjänar tre miljoner

Tony Rickardsson blir den bäst betalda speedwayföraren någonsin. Han beräknas tjäna tre miljoner kronor den kommande säsongen.
Tony Richardsson är den högst betalde föraren i Sverige. Förutom lönen från Masarna har han också reklamintäkter och därtill prispengar i VM. Totalt innebär det ett värde runt en miljon kronor. Nu har också skrivit ett nytt kontrakt med den polska klubben Unia och det ger honom ytterligare två
miljoner.

- Vi är väldigt glada över att Tony kör med oss ett år till. Vi ska försöka att övertala Tony att börja jobba för oss efter karriären, säger presidenten Szczepan Bukowski i en intervju i den polska tv-kanalen TVN, enligt Expressen.

Rickardsson lär få två nya förarkollegor i Unia. I dag finns bara Rickardsson och en polsk förare i stallet, men klubben har för avsikt att värva bröderna Jacek och Tomasz Gollob. Den höga ambitionen gäller trots att Unia inte vet om förra huvudsponsorn, Trzebinia Raffineri, fortsätter att investera lika mycket pengar i speedway.

I Polen ryktas om att raffinaderiet har planer på att anställa Rickardsson den dagen han slutar som aktiv förare. Dessutom förekommer snacket om att Richardsson är påtänkt i Dakar-rallyt.
- Om Rickardsson vinner VM nästa år finns chansen att han får köra det rallyt. Sponsorn Trzebinia Raffineri har genom oljebolaget Orien både motorcyklar och bilar med i Dakar-rallyt, uppger en polsk journalist.

Enligt tidningen FAKT har Rickardsson 100 000 euro i grundlön plus poängpremier. Dessutom tjänar han avsevärda belopp på reklam vilket ska innebära att han får en årsinkomst på cirka två miljoner kronor i Polen.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.