Richardsson tjänar tre miljoner

Tony Rickardsson blir den bäst betalda speedwayföraren någonsin. Han beräknas tjäna tre miljoner kronor den kommande säsongen.
Tony Richardsson är den högst betalde föraren i Sverige. Förutom lönen från Masarna har han också reklamintäkter och därtill prispengar i VM. Totalt innebär det ett värde runt en miljon kronor. Nu har också skrivit ett nytt kontrakt med den polska klubben Unia och det ger honom ytterligare två
miljoner.

- Vi är väldigt glada över att Tony kör med oss ett år till. Vi ska försöka att övertala Tony att börja jobba för oss efter karriären, säger presidenten Szczepan Bukowski i en intervju i den polska tv-kanalen TVN, enligt Expressen.

Rickardsson lär få två nya förarkollegor i Unia. I dag finns bara Rickardsson och en polsk förare i stallet, men klubben har för avsikt att värva bröderna Jacek och Tomasz Gollob. Den höga ambitionen gäller trots att Unia inte vet om förra huvudsponsorn, Trzebinia Raffineri, fortsätter att investera lika mycket pengar i speedway.

I Polen ryktas om att raffinaderiet har planer på att anställa Rickardsson den dagen han slutar som aktiv förare. Dessutom förekommer snacket om att Richardsson är påtänkt i Dakar-rallyt.
- Om Rickardsson vinner VM nästa år finns chansen att han får köra det rallyt. Sponsorn Trzebinia Raffineri har genom oljebolaget Orien både motorcyklar och bilar med i Dakar-rallyt, uppger en polsk journalist.

Enligt tidningen FAKT har Rickardsson 100 000 euro i grundlön plus poängpremier. Dessutom tjänar han avsevärda belopp på reklam vilket ska innebära att han får en årsinkomst på cirka två miljoner kronor i Polen.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.  

Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.

 

"Jag kommer för att försvara min titel”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen