Peter Forsberg tvingas avstå lön?
Det nya avtalet innebär att klubbarna ska lägga en bestämd summa på spelarlöner under en säsong. Därmed tvingas vissa klubbar att banta trupperna eftersom det finns inte löneutrymme till dagens alla stjärnor.
Peter Forsberg är en av de spelare som förmodligen drabbas. Han är dyr i drift och Colorado klarar inte att behålla både honom och övriga kända namn. Frågan är då vilken klubb som tar sig råd med att ha en sådan dyr spelare som Peter Forsberg?
Enligt Dagens Nyheter ser nya avtalet ut så här
• NHL och NHLPA kommer inte att avslöja några detaljer om det nya kollektivavtalet förrän det formellt har godkänts av NHL:s exekutiva kommitté och NHLPA:s medlemmar.
• Här är några av punkterna som väntas vara med i avtalet:
• En 24-procentig lönesänkning av alla nuvarande spelarkontrakt.
• Ett lönetak som motsvarar 54 procent av hockeyligans intäkter. Det skulle innebära ett övre tak på mellan 35 och 40 miljoner dollar (270-310 miljoner kronor) per klubb och en nedre gräns på 24 miljoner dollar (185 miljoner kronor).
• Ingen spelare kan tjäna mer än 20 procent av det egna lagets lönetak. Under säsongen 2005-06 skulle det innebär en maxlön på knappt 60 miljoner kronor.
• På isen väntas flera regeländringar genomföras för att göra spelet mer målrikt och underhållande. Det handlar bland annat om att göra målvakternas utrustning mindre, ta bort red line-offside och låta oavgjorda grundseriesmatcher avgöras med straffslag.
• Det är också troligt att NHL-spelarna deltar i OS i Turin 2006.
DN har hämtat uppgifterna från Los Angeles Times, Canadian Press, m fl.
Mest lästa just nu
Brommapojkarna har sålt spelare i rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Det hade ni inte räknat med, kanske inte ens hoppats på – det nyinitiativet att låta Johannes Klæbo och FridaKarlsson tävlas i skidspåret samtidigt
Tro det eller ej, men det blir en realitet när i vinter ett nytt grepp ska testas under femmilen i Holmenkollen, Tack vare ett nytt initiativ från Internationella skid- och snowboardförbundet (Fis),
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.