572 miljoner i födelsedagspresent
Cristiano Ronaldo stannar i Manchester United mot löfte att han tjänar 1,8 miljoner i veckan fram till 2014. En lön som gör honom till Premier Leagues bäste betalde spelare genom tiderna. Totalt innebär det en förtjänst om cirka 572 miljoner.
Lagom till födelsedagen just i dag, tisdag, får han ett kontrakt som gäller de sex kommande åren. En glad 23-åring kan kosta på sig en rejäl tårtbit i dag.
Sedan han kom till Manchester United i augusti 2003 från Sporting Lissabon har han utvecklats och betraktas i dag som en av världens främsta spelare. Portugisen blev snabbt en favorit både bland fansen och hos managern Ian Ferguson. Nu har klubben säkrat hans tjänster i sex år.
Hans nya lön om 140 000 pund i veckan innebär att han blir Premier Leagues bäst betalde spelare. John Terry, Chelsea, var tidigare den med högst arvode med 130 000 pund i veckan.
Cristiano Ronaldo växte upp i ett litet hus på ön Madeira som yngst av fyra syskon. Han är döpt efter USA:s förre president Ronald Reagan.
Upptäckt som 8-åring
Ronaldos talang upptäcktes redan när han var 8 år och spelade i amatörklubben Andorinha. Ett år senare försökte Madeiras båda toppklubbar Maritimo och Nacional skriva kontrakt med honom, men Ronaldo valde den mindre klubben, Nacional. Det lär ha berott på att Maritimo missade ett möte med Andorinhas manager Rui Santos.
Ronaldo var 11 år då han bytte till Sporting Lissabon. Nacional hade en bristande ekonomi och sålde sin unga stjärna för motsvarande 5 000 kronor. Ett par uppsättningar matchställ samt en mindre summa pengar löste alla diskussioner.
I Sporting Lissabon blev han den förste spelaren i klubben som spelade i U16- U17- U18- B- och A-laget under en och samma säsong.
Tidigare fick han epitetet "genio do dribble", "dribblingsgeniet", i portugisiska fotbollskretsar.
Men trots talang och framgång har han också bekymmer. Han fick spela med de som var äldre och det gick inte alltid bra. I skolan mobbades han för sin dialekt. Ronaldo deppade och efter en ledighet hemma i Funchal vägrade han att åka tillbaka till Lissabon.
Sporting övervägde faktiskt att nobba Ronaldo, men valde att ge den spelare man betraktade som en ”oslipad diamant” en ny chans. När klubben föreslog att Ronaldos mamma skulle bo tillsammans med honom i en lägenhet innebar det en vändning i karriären.
Som 16-åring slog han definitivt igenom och blev ett namn inte bara i Portugal. Två år senare värvades han av Manchester United för 170 miljoner kronor. Redan då slog han rekord, Ronaldo blev Premier Leagues dyraste tonåring någonsin.
Mamma bakom allt
I dag bor Ronaldo i Manchester tillsammans med sin mamma Maria Dolores samt syskonen Hugo, 29, och Liliana, 26. Däremot lever pappa José Dinis och äldsta systern Elma, 30, kvar på Madeira i ett hus som Ronaldo har betalt.
Föräldrarna skiljdes för tio år sedan, men har god kontakt, och pappa José Dinis hyllar sin exfru i en intervju i The Daily Telegraph:
- Det var bara tack vare sin mamma som han (Ronaldo) stannade i Sporting. Jag tror inte att han blivit den fotbollsspelare han är i dag om hon inte hade flyttat och bott med honom. Han älskar henne väldigt mycket.
Ronaldo ärvde David Beckhams tröja nummer 7 i United och axlade dennes roll i alla avseenden, som publikfavorit, som stjärna, som flickidol.
I Portugals landslag skedde också ett naturligt skifte när Ronaldo tog över huvudrollen efter nationalidolen Luis Figo.
Fakta
Namn: Cristiano Ronaldo Santos Aveiro.
Ålder: 19 år (född 5 februari 1985 på Madeira).
Bor: Manchester.
Familj: Pappa José Dines, mamma Maria Dolores, syskonen Elma, 30, Hugo, 29, och Liliana, 26.
Klubb: Manchester United.
Tidigare klubbar: Andorinha, Nacional, Sporting Lissabon.
Mest lästa just nu
Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.
I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.
Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
20-årige Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska bygdens söner mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Det blir mera basket i TV i höst-. SVT sänder landslagets kvalmatcher.
– Jätteroligt besked, säger NBA-stjärnan Pelle Larsson till kanalen.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja



















