Vad blir Anschutzs nästa drag?

På fredagen kom bekräftelsen på att den amerikanske miljardären Philip Anschutzs bolag AEG Facilities tar över driften av Globenarenorna i Stockholm, det vill säga Globen, Annexet, Hovet och Söderstadion.
AEG Facilities är redan etablerat i Stockholm via ägandeandelar i Hammarby fotboll och Djurgården hockey.

 

Företaget har nu tillgång till två framträdande idrottslag och skaffar sig dessutom kontrollen över huvudstans största arena. Frågan är vad som sker härnäst. Inte minst om och när nästa tillkännagivande att Hammarbys förre vd, Henrik Appelqvist, blir ansvarig för verksamheten.

Stockholms stad behåller fastigheterna. AEG Facilities tar över driften av Globenarenorna - Globen, Annexet, Hovet och Söderstadion. Innan övertagandet genomförs ska kommunfullmäktige fatta beslut, vilket väntas ske i augusti.

AEG Facilities övertar driften av evenemangsbolaget AB Stockholm Globe Arena. Stockholms stad kvarstår som ägare till arenaområdets fastigheter, som finns samlade i Stockholm Globe Arena Fastigheter AB.

AB Stockholm Globe Arena överlåts till AEG Facilities för 3 miljoner kronor. Avtalet sträcker sig över perioden 2008-2023 och företaget kommer årligen betala hyra till Stockholms stad, baserad på omsättning. Under det första verksamhetsåret innebär affären en resultatförbättring för Stockholm Globe Arena Fastigheter med cirka 15 miljoner kronor.

Syftet med övertagandet av driften av arenorna är i första hand inte ekonomisk. En viktig del av ambitionen att utveckla Stockholm till en evenemangsstad i världsklass är att stärka Globenområdets funktion, för att skapa ytterligare attraktionskraft till idrotten och kulturen.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella  stödet från Regeringen till idrotts-Sverige  för att förbättra  anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har  behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att  skickas fördelas direkt.

Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.

 Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen