RF och SOK är en för mycket

SOK:s utspel om mer pengar till elitidrotten får RF:s ordförande Karin Mattsson att åter beröra den så heta frågan om Sverige verkligen behöver två toppstyrda organisationer.
- Är det rimligt att vi har två organisationer, RF och SOK, som konkurrerar om samma statliga pengar trots att det är RF som har medlemmarnas uppdrag att företräda idrottsrörelsen gentemot staten. Detta innebär också två helt separata administrationer med en otillräcklig samordning av elitstödet. Här finns utan tvekan pengar och synergier att hämta om man bara vill, betonar Karin Matsson.

Det var i samband med presentationen av den svenska OS-truppen som SOK:s Stefan Lindeberg och Gunilla Lindberg tog tillfället att kräva mera pengar från statsmakterna.

Riksidrottsförbundets ordförande Karin Mattsson håller med SOK-arna, men hon betonar att det måste gälla alla 68 idrotter och inte bara de olympiska idrotterna.

- Att begära att regeringen ska göra fler öronmärkningar av det befintliga statsanslaget till idrotten löser inte problemet. Vad som framförallt krävs är en effektivare administration och kraftsamling av elitstödet till specialidrottsförbunden.

Från SOK uttalade Stefan Lindeberg och Gunilla Lindberg entydigt att elitidrotten måste få en bättre uppbackning i Sverige.
- När SOK jämför med andra länder nämner de inte att i just de länderna har man resursoptimerat och samlat stödet till förbunden. Det är en fråga som är minst lika viktig att tala om, säger Karin Mattsson.

- Samtliga 68 specialförbund är ansvariga för helheten i sin idrott och de behöver ett kraftsamlat stöd för att klara sitt uppdrag.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

 Svenska supporters, i huvudsak från Camp Sweden och ”Gula Väggen” kommer att befinna sig i en krigszon när de checkar i mexikanska Monterrey den 14 juni, 04.00 på måndagsnatten för öppningsmatchen i VM, Sverige mot Tunisien.

-Arméns säkerhetsvakter kommer att vara överallt på gatorna. Olika drogkarteller har ett järngrepp om unga, våldsbenägna män i stora delar av Mexiko.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen