Nytt avtal lockar golfspelarna

Landets golfklubbar känner motvinden och de flesta söker lösningar på problemet. Spelarna finns där, men måste attraheras med nya initiativ. Tio klubbar i östra Svealand startade i våras ett samarbete som blev mycket lyckat.

2008 var en försökssäsong och nu visar det sig att klubbarna har fått nya medlemmar och så många som 14 000 ronder har spelats inom ramen för GK10. Nu tecknar de tio klubbarna ett femårigt avtal om fritt spel för sina fullvärdiga medlemmar på varandras banor. I GK 10 ingår Burviks GK, Friiberghs GK, Grönlund GK, Hallstavik GK, Norrtelje GK, Södertälje GK, Tjusta GK, Trosa GK, Vassunda GK och Ängsö GK.

- Provsäsongen blev framgångsrik och medlemmarna är mycket nöjda med möjligheten att få spela på andra banor än hemmaklubbens. Det finns en stark opinion för att fortsätta samarbetet och ett femårigt avtal ger medlemmarna denna möjlighet, menar Krister Frost från Ängsö GK som är ordförande i GK10.

Syftet med samarbetet inom GK 10 är att öka värdet på medlemskapet. Genom att erbjuda fullvärdiga medlemmar spel på tio banor för erlagd årsavgift istället för bara en hoppas klubbarna kunna behålla sina nuvarande medlemmar och även attrahera nya.

Finansmannen Christer Gardells planerade 100 miljoner donation till Svenska Tennisförbundet har inte mottagits väl av Riksidrottsförbundet.

Ordförande Anna Iwarsson har med sin styrelse i ryggen begärt att Riksidrottsnämnden, RIN, prövar Gardells lämplighet med stöd av paragraf 14, om otillbörligt övertagande. 

Anmälan klassas som ett bestraffningsärende av ordförande i RIN är Anders Hübinette, hovrättsråd i Svea Hovrätt.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.  

Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.

 

"Jag kommer för att försvara min titel”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen