STCC lyckas med flera avtal

STCC AB har framgång i sina affärsuppgörelser. När prispengar införs kan arrangörerna utlova så mycket som en miljon kronor. Nu finns också ett nytt unikt TV-avtal inför de kommande tre åren.

STCC kan garantera en miljon kronor via STCC AB. Därmed kan förarna tjäna avsevärt bättre jämfört med tidigare då ersättningen från sponsorer och lönen från respektive stall utgjorde ersättningen. Men STCC:s lyckade förhandlingar med TV och ett allt större intresse från många företag har ökat intäkterna och därmed kan prispengar införas.

- Det här är ett sätt att försöka skapa ännu mer energi i mästerskapet, säger STCC:s vd Bob Huzell.

Han visste då att ett nytt tv-avtal var aktuellt. Det är egentligen två kontrakt som innebär avsevärt mer exponering och därmed lyskraft för alla sponsorer.

STCC har lyckats hålla två tv-bolag intresserade. Svt sänder samtliga deltävlingar i Swedish Touring Car Championship, STCC, men dessutom går in Viasat in och sänder direkt från racen.

- Det är en unik lösning och det bästa av två världar för STCC, säger Bob Huzell.

Viasat och SVT samarbetar alltså om rättigheterna. SVT fortsätta med sina sammandrag på söndagskvällarna i SVT1 eller SVT2.

– STCC är ett evenemang som fungerar bättre som sammandrag hos oss så det här är en bra pusselbit i vårt motorutbud, säger Albert Svanberg, sportchef på SVT.

Viasat vill förstärka sitt utbud i Viasat Motor, där formel 1 redan finns, och nu tillkommer STCC.

- STCC är racing när den är som allra bäst och efter Formel 1 en av de starkaste motorrättigheterna som finns på tv-marknaden. Vi ser fram emot att jobba långsiktigt tillsammans med STCC och SVT för att ytterligare utveckla bilsporten och våra egna direktsändningar från loppen, säger Per Tellander, sportchef på Viasat.

BoB Huzell inser potentialen:

- Det är en unik möjlighet för våra och teamens samarbetspartner att nå ut djupare med sitt budskap tillsammans med STCC-programmet, säger Huzell.

Avtalet med Viasat gäller i tre år och direktsändningarna kommer att bestå att själva racen, men också intervjuer och expertinslag.
 

Fansens reaktioner ooch protester fick rn snabb reaktion hos Svensk Elitfotboll (SEF) och Elitfotboll Dam (EFD). Beslut är redan taget om att inleda en gemensam utredning om transparens vid spelarövergångar för svensk elitfotboll. Och detfår inte bli någon långbänk för ärendet,Utredningen förväntas  vara klar under året. 

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Avtalet går ut under torsdagen och  ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.

,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att  Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen