STCC lyckas med flera avtal
STCC kan garantera en miljon kronor via STCC AB. Därmed kan förarna tjäna avsevärt bättre jämfört med tidigare då ersättningen från sponsorer och lönen från respektive stall utgjorde ersättningen. Men STCC:s lyckade förhandlingar med TV och ett allt större intresse från många företag har ökat intäkterna och därmed kan prispengar införas.
- Det här är ett sätt att försöka skapa ännu mer energi i mästerskapet, säger STCC:s vd Bob Huzell.
Han visste då att ett nytt tv-avtal var aktuellt. Det är egentligen två kontrakt som innebär avsevärt mer exponering och därmed lyskraft för alla sponsorer.
STCC har lyckats hålla två tv-bolag intresserade. Svt sänder samtliga deltävlingar i Swedish Touring Car Championship, STCC, men dessutom går in Viasat in och sänder direkt från racen.
- Det är en unik lösning och det bästa av två världar för STCC, säger Bob Huzell.
Viasat och SVT samarbetar alltså om rättigheterna. SVT fortsätta med sina sammandrag på söndagskvällarna i SVT1 eller SVT2.
– STCC är ett evenemang som fungerar bättre som sammandrag hos oss så det här är en bra pusselbit i vårt motorutbud, säger Albert Svanberg, sportchef på SVT.
Viasat vill förstärka sitt utbud i Viasat Motor, där formel 1 redan finns, och nu tillkommer STCC.
- STCC är racing när den är som allra bäst och efter Formel 1 en av de starkaste motorrättigheterna som finns på tv-marknaden. Vi ser fram emot att jobba långsiktigt tillsammans med STCC och SVT för att ytterligare utveckla bilsporten och våra egna direktsändningar från loppen, säger Per Tellander, sportchef på Viasat.
BoB Huzell inser potentialen:
- Det är en unik möjlighet för våra och teamens samarbetspartner att nå ut djupare med sitt budskap tillsammans med STCC-programmet, säger Huzell.
Avtalet med Viasat gäller i tre år och direktsändningarna kommer att bestå att själva racen, men också intervjuer och expertinslag.
Mest lästa just nu
Djurgårdens äventyr i fotbollens Conference League lämnade ett netto på 150 miljoner kronor, och fyller på Djurgårdens kassa rejält. Vid årsskiftet 2024-2025 hade föreningen ett eget kapital på 364 miljoner kronor, vilket är en rekordsiffra.
Stora spelarförsäljningar och sportchefen Bosse Andersson strategi att köpa billigt och sälja dyrt har varit framgångsrikt. Totalt gjorde Djurgården en nettovinst på 139 miljoner i spelarförsäljningar, bland de som lämnade fanns Lucas Bergwall, Samuel Dahl och Jacob Widell Zetterström.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Han beskriver sig själv som en hockeynörd, och vill gärna vara ett bollplank till förbundskapten Sam Hallam.
Efter Tre Kronors senaste VM-guld, i Köpenhamn 2018 skänkte nummer 93 Mika Zibanejad, tillsammans med sin bror, Monir Kalgoum, 300 000 kronor till unga flickors ishockey i Stockholm.
I VM i Stockholm fem år senare spelar Mika Zibanejad verkligen på hemmais, hans första kontakt med sporten var i Hammarby Hockey, i dag i division två. Han är ensam 08-spelare från landets största hockeydistrikt, och är Sam Hallams största offensiva vapen i guldjakten i Avicci Arena.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.
Han har gjort succé , men saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.
– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är allvarlig.