Helin och Zlatan är kompisar

Aftonbladets chefredaktör Jan Helin och Zlatan Ibrahimovic har blivit kompisar och därmed kan tidningen erbjuda sina läsare exklusiva intervjuer med fotbollsstjärnan.

På tisdagen framkom resultatet av tinade relationer mellan parterna – i Sportbladet fanns den enda intervjun i svensk press. Åren av bojkott är glömda och Zlatan ställer upp för Aftonbladet efter Jan Helins besök i Italien.

Där och då försonades de och sedan dess presenterar Aftonbladet den ena intervjun efter den andra. Med just chefredaktören som skribent.

I går ringde Jan Helin till Zlatan efter den stora fotbollsgalan i Milano. Zlatan var kvällens kung och röstades fram av spelarna i den italienska ligan som den främste utlänningen, som årets spelare i serie A och som den som gjorde årets mål.

Men hur har relationerna kunnat bli så bra så plötsligt?
- Jag har varit angelägen om att Zlatan ska känna förtroende i relationen med Sportbladet efter det som varit, framhåller Jan Helin i en intervju i resume.se

- Hur vi får kontakt och hur ofta är inget jag vill prata om, resultatet får tala. I går var vi naturligtvis intresserade av att prata med Zlatan efter det fantastiska prisregnet i Italien och vi lyckades få kontakt.

Enligt Helin finns det inga villkor, inte heller att det är enbart han själv som kan kan intervjua Zlatan:
- Det är inte uttalat som ett krav. Vi träffades i Milano i samband med Guldbollen och fick bra kontakt. Jag har varit angelägen om att Zlatan ska känna förtroende i relationen med Sportbladet efter det som varit. Han har aldrig krävt att det är jag som ska göra intervjuerna, det är jag som har föreslagit.

I resume.se menar Helin att Zlatan inte kräver att godkänna intervjun innan den publiceras.
- Vid båda intervjuer har jag erbjudit Zlatan att läsa sina citat. Han har tackat nej, han har aldrig krävt att få godkänna intervjun. Zlatan är en rak och konsekvent person med en mycket klar uppfattning om vad som bygger och vad som river förtroende. Det har inget att göra med krav på kontroll från hans sida. Han läser av dig och ditt beteende och agerar därefter. Det är en imponerande hållning från en person i hans extrema situation, om du frågar mig.
 

Fansens reaktioner ooch protester fick rn snabb reaktion hos Svensk Elitfotboll (SEF) och Elitfotboll Dam (EFD). Beslut är redan taget om att inleda en gemensam utredning om transparens vid spelarövergångar för svensk elitfotboll. Och detfår inte bli någon långbänk för ärendet,Utredningen förväntas  vara klar under året. 

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Avtalet går ut under torsdagen och  ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.

,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att  Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen