HIF måste spara 10 miljoner
Vid HIF:s årsmöte framkom hur illa ställt det är i klubbkassan och att det krävs mycket arbete under de närmaste månaderna för att få ordning på finanserna. HIF-kassören Lars Öijer räknar med att förlora tio miljoner i publik- och marknadsintäkter jämfört med fjolåret och han såg inte lösningen just nu.
- Det handlar främst om personalkostnader. Där har vi redan sparat in 2,5 miljoner. Assisterande tränaren Peter Gerhardsson har lämnat oss, precis som en person på den administrativa avdelningen. Där går det att spara mer. Dessutom är vår spelartrupp för stor. Den måste bantas och där kan vi också spara en hel del, säger Öijer till Helsingborgs Dagblad.
HIF söker investerare för att genomföra nya värvningar. Öijer anser att det behövs en omsättning på över 100 miljoner per år för att klara spelarköp på egen hand.
- I dag är vår omsättning knappt 80 miljoner, varför vi måste hitta investerare utifrån. Vi för diskussioner med några och har goda förhoppningar att vi ska få positivt besked från dem innan spelarfönstret öppnar igen den 1 juli, säger Öijer till HD.
I sponsorbudgeten saknas fem miljoner, jämfört med samma tidpunkt i fjol, men här tror Öijer att beloppen kommer på plats framöver. Det som inte heller får fallera är ersättningen från utländska klubbar. Det gäller 12 miljoner kronor från Parma för McDonald Mariga och 8 miljoner från arabiska Al Nasr för Razak Omotoyossi. Prognosen är nu att pengarna ska komma efter lång väntan.
HIF-ordföranden Sten-Inge Fredin tog också tillfället att kommentera kritiken mot att HIF:s skuld till kommunen är stor. ”Vi hade kunnat gör oss kvitt den skulden, men det hade gått ut över det sportsliga. Då hade vi inte alls haft den starka spelartrupp som i fjol till slut nådde en fjärdeplats med snudd på en tredje i allsvenskan”, förklarade Fredin.
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
När Kennet Andersson dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige. Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor.
Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.
Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















