Woods hade en skaplig sjukpension

Tiger Woods opererade knäet och var sjukpensionär under åtta månader. Men alla hans sponsorkontrakt tickade och det var tillräckligt för att behålla positionen som den idrottsutövare som tjänar mest i världen. 870 miljoner kronor blev hans lön under tolv månader.

Han missade åtta månader, lika med två tredjedelar av säsongen, på grund av sin knäoperation, men 33-åringen tjänar pengar som ingen annan i idrottens värld.

Han kunde bokföra cirka 870 miljoner kronor under året, enligt den amerikanska tidskriften Forbes som varje år gör en sammanställning över världens bäst betalda idrottare.

Med 875 miljoner utklassar han de övriga atleterna, vad de än må heta eller vad de än gör. 875 ska jämföras med de närmaste som är ett helt gäng som var och en har kommit upp i 358 miljoner. Det gäller basketstjärnorna Kobe Bryant och Michael Jordan och formel 1-stjärnan Kimi Räikkönen.

Noterbart - Woods beräknas ha tjänat närmare 7,2 miljarder kronor hittills under golfkarriären. Och han har några år kvar.

Här hela listan för årets bäst betalda idrottare, enligt Forbes:

I tur och ordning, plats, namn, sport och inkomst.

1. Tiger Woods Golf 870 miljoner kronor
2. Kobe Bryant Basket 358 
    Michael Jordan Basket 358 
    Kimi Räikkönen Formel 1 358 
5. David Beckham Fotboll 334 
6. Le Bron James Basket 318 
    Phil Michelson Golf 318 
    Manny Pacquiao Boxning 318 
9. Valentino Rossi Motorcykel 278 
10. Dale Earnhardt jr Racing 270 

Fotnot: Forbes sammanställning gäller juni 2008-juni 2009, och avser idrotten, främst prispengar och lön, samt från reklamkontrakt, licensiering och andra affärsuppgörelser.

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

När Kennet Andersson  dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal  och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige.  Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor. 

Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.  

Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp  sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen