Kan Zlatans gigantiska lön stämma?
Det tål att upprepas, 2,7 miljoner varje vecka året om. Det är summan som ska Inter vara berett att betala för att försäkra sig om hans tjänster framöver. Och därmed att han för tid och evighet blir kvar i klubben, dvs struntar i alla tänkbara och otänkbara anbud.
Enligt italienska Channel 4 ska Inter vilja höja Zlatans årslön från nuvarande 750 000 euro i månaden (eller 1,9 miljoner kronor i veckan) till ofattbara 2,7 miljoner kronor i veckan. Det kontrakt som Inter har presenterat för Zlatan ska gälla till och med 2014.
I dag har Ronaldo efter övergången till Real Madrid övertagit positionen som världens högsta arvoderade fotbollsspelare. Något som troligen triggar Zlatan Ibrahimovic.
Löneligan i dag:
1. Cristiano Ronaldo, Real Madrid 142 miljoner
2. Zlatan Ibrahimovic, Inter och Káka, Milan 100
Káka, Real Madrid, 100
4. Lionel Messi, Barcelona 92
5. John Terry, Chelsea, 83
Frank Lampard, Chelsea 83
7. Thierry Henry, Barcelona, 82
Samuel Eto'o, Barcelona 82
9. Ronaldinho, Milan, 71
Andrej Sjevtjenko, Milan, 71
Michael Ballack, Chelsea, 71
Steven Gerrard, Liverpool, 71
Rio Ferdinand, Mancester United, 71.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.
Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.



















