Tjuvar länsade Markus Näslunds herrgård

Tjuvarna hade läst och hört om hockeystjärnan Markus Näslunds jättevilla utanför Örnsköldsvik och slog nu till. Inredning, kapitalvaror och byggföretagets maskiner till ett högt värde blev deras kap från Näslunds drömhus om 730 kvm, till vilket det hör ett garage om 215 kvm.

Markus Näslund har med familjen flyttat hem efter 14 lyckosamma och inkomstbringande år som hockeyproffs i USA. I Bodum utanför Örnsköldsvik har de kunnat förverkliga sin dröm att bygga ett hus som överträffar det mesta. Det är en byggnad som mera kan liknas vid en herrgård. Totalt handlar det om 730 kvm, där mittskeppet är i två plan.

Exklusivt i allt

Sedan flera år har familjen Näslund tillbringat somrarna i Örnsköldsvik. Där har de haft ett hus i Gullvik och ett sommarboende på Ulvön, men redan för sju år köpte de en väl tilltagen tomt i Bodum.

Redan då visste de vad de ville bygga inför framtiden och i februari 2002 blev det klart med byggnadslov - en herrgård på 750 kvm och dessutom ett jättelikt garage med spolhall på 215 kvm.

Med vit fasad och svart taktegel utgör huset en mycket grann skapelse med bästa sjöläge vid Bonässund. På bottenplanet finns köket, ett vardagsrum, flera gästrum, kontor, bastu och ett rum för hemmabio. Övervåningen rymmer fyra sovrum med en toalett till varje rum. Källaren på 147 kvm har bl a förråd, lekrum och vinkällare.

Här är han uppvuxen

Markus Näslund sluter cirkeln. Inte så långt härifrån är han uppvuxen och det var här han lärde sig spela ishockey. Nu återvänder han med familjen och värnar om barnen som får nära kompisar och skola.

Men ingen hade hoppats på den typen av besök som inträffade på natten. Husbygget är inne i ett slutskede och ett stort antal kapitalvaror samt byggmaskiner fanns vid huset när tjuvarna forcerade en bom och sedan tog för sig av allt som hade ett högt värde.

Förutom inredning till huset och byggutrustning tog sig tjuvarna tid att stjäla 100 liter diesel. Inte mindre än tio företag är drabbade förutom Markus Näslund och totalt handlar det om varor för flera hundra tusen kronor.

Fakta

Örnsköldsviks guldkust

Örnsköldsviks skärgård har blivit rena guldkusten. Hockeyspelarna som har gjort lycka och blivit miljonärer har valt att komma hem från NHL för en tillvaro i hemtrakten och då valt att bygga lyxiga hus.

Den så kallade guldkusten är populär för flera välkända hockeymiljonärer från trakten. Det började en gång med Anders Hedberg och nu är det Markus Näslund, Peter Forsberg, Hans Jonsson, Per Svartvadet, Niklas Sundström, bröderna Sedin, Samuel Pålsson och Andreas Samuelsson som antingen bor eller vistas här under somrarna.
Öviksfjärden ligger nära staden med en fin skärgård och utgör en särklassig miljö för många människor.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

 Svenska supporters, i huvudsak från Camp Sweden och ”Gula Väggen” kommer att befinna sig i en krigszon när de checkar i mexikanska Monterrey den 14 juni, 04.00 på måndagsnatten för öppningsmatchen i VM, Sverige mot Tunisien.

-Arméns säkerhetsvakter kommer att vara överallt på gatorna. Olika drogkarteller har ett järngrepp om unga, våldsbenägna män i stora delar av Mexiko.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen