Avhoppen ökar i formel 1
Toyota lämnar Formel 1 för att skära kostnader efter den senaste kvartalsförlusten. Trots ett åtagande att vara med till 2012 gör man därmed sällskap med Super Aguri, Honda och BMW samt däcktillverkaren Bridgestone som väljer att kliva av efter 2010 års säsong.
Besluten innebär nya spekulationer och viss oro för krisdrabbade sporten som tidigare under året drabbats av interna skandaler, maktkamp och en rad avhopp bland sponsorer.
Toyota har varit med i Formel 1 sedan 2002, men inte tagit en enda seger, trots en årlig budget på drygt 2 miljarder kronor. Bridgestones beslut att hoppa av innebär att sporten inte heller har någon däckleverantör efter nästa års säsong.
Det snackas ju mycket om att Mercedes ska kliva in som huvudägare till Brawn-stallet som man redan leverar motorer till. Ross Brawns exempellösa framgångar i år har förstås satt fart på alla möjliga rykten. men Mercedes står som en kompis vid sidan av McLaren och förnekar rykten om Brawn. Den tyska biljätten säger att man ämnar fullfölja sitt långtidskontrakt med McLaren.
Apropå Brawn så var det naturligtvis surt för Honda att se sitt gamla stall vinna VM. Japanska biltillverkaren ville ju spara motsvarande 211 miljoner dollar på att mer eller mindre skänka bort stallet till Ross Brawn som genast tog in Mercedesmotorer och fick fart på bilarna.
Salt i såret är förstås då att en undersökning från Margaux Matrix som visar att Honda missade motsvarande 255 miljoner dollar i synbarhet för varumärket denna säsong. Men å andra sidan vet vi ju inte hur bra det hade gått med Hondas motorer i bilarna...
Bridgestone väljer att hoppa av Formel 1 efter nästa säsong. Företaget har vänt en vinst på nästan 400 miljoner dollar till en förlust på sama belopp i år. Kostnader ska kapas, förstås. Bridgestone har varit leverantör av däck till F1-cirkusen i 13 år, ensam leverantör sedan 2007 när Michelin hoppade av 2006. Goodyear hoppade av redan 1998. (SportsPro/Sportbusiness)
Mest lästa just nu
Mjällbys genombrott i svensk fotboll är inte fullt så överraskande som det kan tyckas.Nu framkommer att klubben årligen har förbättrat resurserna sedan 2017 och stärkt sin ekonomi.
I dag säger Magnus Emeus, klubbens ordförande:
– Vi hade ett eget kapital som var minus 4,5 miljoner 2016. Men 2021 hade det förbytts till ett plus på 15 miljoner och nu har vi byggt ett eget kapital på 46 miljoner.
Kärt barn har många namn, brukar det heta. Ursprungliga Swedbank Arena blev Friends Arena som skiftade till Strawberry Arena och nu kunde det vara Pride Arena,. Multiarenan i Solna firar nämligen ett år med Nordens största Prideflagga.
I samband med att Strawberry Arena har ett årsjubileum är hotellkoncernen stolt huvudsponsor till Stockholm Pride, och tar sitt engagemang ett steg längre. Under Prideveckan kommer förvandla största arenaN till en gigantisk, lysande Prideflagga för att markera allas lika rätt och värde.
Festveckor av allehanda slag arrangeras runt om i Sverige i skarven mellan sommaren och jobb igen. Men ingen slår Kalmar. Här är man värst.
4 000 atleter kommer till stan för världens bästa Ironmanevenemang – utsett av deltagarna själva.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Hon tog emot Guldskölden ovh hyllades som årets kvinnliga programledare för ett par dagar sedan. På tisdagen fick Karin Frick huvudrollen igen Hon är utvald som ny programledare i Mästarnas mästare och ska ersätta en person som har blivit mycket uppskattad av tittarna. Micke Leijnegard. har i 17 år varit den trygga rösten med intensiv närvaro i SVT:s folkkära program Plötsligt flyttas han åt sidan… Och bakomvarande skäl vill inte SVT:s ledning prata högt om.
. Det är Bäckström-feber i svensk ishockey. Brynäs ”hemvändare”, Nicklas Bäckström, 38 år i november, och 18 säsonger i NHL, är det bästa som hänt SHL-ishockeyn på år och dag! Ligalagens ekonomiansvariga säljer säsongbiljetter som aldrig tidigare och kryssar för i almanackan när Brynäs kommer på besök.
En försmak ges redan på torsdagskvällen, den 14 august. TV 4 finns på plats i Holmen Center i Hudiksvall, invigd 1989 och med 1 565 som publikrekord från finalen i Hockeyettan i våras, Hudik Hockey mot Troja Ljungby.