Golfförbundet har vänt miljonflödet
Scandinavian Masters AB är det ekonomiska sorgebarnet med 3,5 miljoner i förlust medan Svenska Golfförbundet redovisar ett plus om 5,5 miljoner, Svenska Golfförbundet Affärsutveckling har 3,5 miljoner i överskott och Golfens IT-system AB har räknade hem en halv miljon.
Dyster historia
- Vi har jobbat bra på att hålla nere kostnaderna, och nu är vi på rätt väg igen. I framtiden kommer vi inte heller att ta samma affärsmässiga risker som tidigare. Det beror bland annat på att vi nu har sålt Scandinavian Masters, säger generalsekreterare Gunnar Håkansson, till golf.se.
Förbunden har en dyster historia. 10 miljoner saknades såväl 2008 som 2007. Masters har kostat oerhörda pengar, hemska 7 miljoner enbart 2007, och vållat många och heta diskussioner.
2009 var sista året den svenska Europatourtävlingen bedrevs i Svenska Golfförbundets regi. Ett avslut som innebar utgifter på 3,5 miljoner.
"En bedrift av oss"
- Förra året var omöjligt ur sponsorsynpunkt. Marknaden var helt död och det gick inte att sälja in sponsorskap, vilket är en del av förklaringen bakom resultatet för Masters. Det var en bedrift att vi lyckades genomföra tävlingen över huvud taget, säger Gunnar Håkansson till golf.se.
Miljonerna har runnit ut ur golfen, men för drygt ett år sedan fanns inget annat val än att dra i handbromsen rejält. Inget område var heligt, besparingarna skulle gälla överlag och resultatet syns i dag - 6 miljoner i överskott.
Ett sviktande intresse för sporten innebar ytterligare ett hot, men även där märks en ljusning eftersom tappet inte blev så stort som befarat.
Bantat kansli
Golfen har börjat om på ny kula, om uttrycket tillåts.
Förutsättningarna är annorlunda. Förbundskansliet är bantat, stora delar av ledningen utbytt, och minskade personalkostnader är starkt bidragande till en förbättrad ekonomi. Dessutom, förbundet har en likviditet på drygt 18 miljoner jämfört med drygt 6 miljoner för ett år sedan.
Men Gunnar Håkansson erkänner också:
- Vi kalkylerar med ett tapp på ytterligare 10 000 spelare jämfört med 2009, men hoppas att trenden vänder 2010 genom att många golfklubbar anpassar sina erbjudanden. Dessutom kraftsamlar vi kring gemensamma aktiviteter, exempelvis Öppen golfdag den 9 maj.
Mest lästa just nu
Brommapojkarna har sålt spelare i rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Den tionde kullen av deltagare, med bl a Anja Pärson har nu tagit examen vid Handelshögskolan i Stockholm. Den skräddarsydda utbildningen Management Diploma for Athletes (MDA) som Anders Sewerin introducerade via Cruyff Institute är numera en viktig del i Handelshögskolans Center for Sports and Business.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.