Nyemission räddar Svenska Rallyt

VM-rallyt i Karlstad är ett motsägelsefullt arrangemang. Sportsligt och publikt mycket framgångsrikt – ekonomiskt en smärre katastrof på kanten till konkurs. Nu tvingas Svenska Bilsportförbundet och ett investeringsbolag i Hagfors rädda rallyt.

Svenska Rallyt AB har dragits med ekonomiska svårigheter och Svenska Bilsportförbundet har inte haft något annat val än att låna ut pengar för rallyts genomförande.

Pupulär tävling, men...

En tröst, om än tillfällig sådan, är att den svenska deltävlingen anses vara en av de bästa i hela VM-serien enligt FIA (det internationella förbundet) samt enligt förare och team.

Men publik- och sponsorintäkter har minskat och tvingat bolaget till en rekonstruktionsplan. Svenska Bilsportförbundet tillsammans med Uvåns Näringslivscenter AB, ett kommunalt investeringsbolag i Hagfors, och tar ett större ägande, åtminstone under en period, som det anges.

- Ett intensivt arbete har pågått under våren för att hitta en lösning på bolagets akuta ekonomiska situation, där dels det egna kapitalet kan återställas, samt att likvida medel tillskjuts som klarar av betalning av de skulder som finns, säger Kåge Schildt, förbundsordförande i Svenska Bilsportförbundet.

Kapital via nyemission

Arbetet med att rekonstruera Svenska Rallyt AB slutade med ett förslag där aktiekapitalet förstärks via Uvåns Näringslivscenter AB och Svenska Bilsportförbundet. Kapitalet tas in i bolaget via riktad nyemission.

Förslaget med det utökade aktieägarkapitalet förändrar ägarsituationen i Svenska Rallyt AB där Uvåns Näringslivscenter AB och Svenska Bilsportförbundet äger vardera 45,9 procent och övriga nio ägare äger 0,9 procent vardera.

Tidigare ägde Svenska Bilsportförbundet, åtta värmländska rallyklubbar och Kungliga Automobilklubben (KAK i Stockholm) tio procent var av Svenska Rallyt AB.

Enda sättet att undvika konkurs

- Det har handlat om att undvika konkurs och rädda kvar rallyt här, i Värmland och Sverige Om vi inte klarat av situationen nu hade det inte blivit någon VM-tävling i Sverige 2012 och troligen inte i framtiden heller, säger Glenn Olsson, vd i Uvåns Näringslivscenter AB i Hagfors.

En ny bolagsstyrelse och en ny verkställande direktör ska tillsättas. Nuvarande vd:n, Bertil Klarin, ska avbelastas och stannar som tävlingsledare.

I september håller Svenska Rallyt AB ordinarie bolagsstämma och till dess måste en ny vd och en ny styrelse vara klar.

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Trea, femma, femma - Ludvig Åbergs placeringar i de tre senaste tävlingarna. Inte undra på att en majoritet av Sveriges golfspelare har reserverat tid för TV-tittande, dag som natt, de  närmaste fyra dygnen. 

Oavsett det inbjudande vädret blir det få besök på deras respektive hemmabana utan de vill följa Ludvig och alla hans slag i jakten på seger när han utmanar  värdseliten på klassiska Augusta .

Alex Norén går ut klockan 16.43 på i dag, torsdag, och Åberg slår ut 19.08.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen