Nyemission räddar Svenska Rallyt
Svenska Rallyt AB har dragits med ekonomiska svårigheter och Svenska Bilsportförbundet har inte haft något annat val än att låna ut pengar för rallyts genomförande.
Pupulär tävling, men...
En tröst, om än tillfällig sådan, är att den svenska deltävlingen anses vara en av de bästa i hela VM-serien enligt FIA (det internationella förbundet) samt enligt förare och team.
Men publik- och sponsorintäkter har minskat och tvingat bolaget till en rekonstruktionsplan. Svenska Bilsportförbundet tillsammans med Uvåns Näringslivscenter AB, ett kommunalt investeringsbolag i Hagfors, och tar ett större ägande, åtminstone under en period, som det anges.
- Ett intensivt arbete har pågått under våren för att hitta en lösning på bolagets akuta ekonomiska situation, där dels det egna kapitalet kan återställas, samt att likvida medel tillskjuts som klarar av betalning av de skulder som finns, säger Kåge Schildt, förbundsordförande i Svenska Bilsportförbundet.
Kapital via nyemission
Arbetet med att rekonstruera Svenska Rallyt AB slutade med ett förslag där aktiekapitalet förstärks via Uvåns Näringslivscenter AB och Svenska Bilsportförbundet. Kapitalet tas in i bolaget via riktad nyemission.
Förslaget med det utökade aktieägarkapitalet förändrar ägarsituationen i Svenska Rallyt AB där Uvåns Näringslivscenter AB och Svenska Bilsportförbundet äger vardera 45,9 procent och övriga nio ägare äger 0,9 procent vardera.
Tidigare ägde Svenska Bilsportförbundet, åtta värmländska rallyklubbar och Kungliga Automobilklubben (KAK i Stockholm) tio procent var av Svenska Rallyt AB.
Enda sättet att undvika konkurs
- Det har handlat om att undvika konkurs och rädda kvar rallyt här, i Värmland och Sverige Om vi inte klarat av situationen nu hade det inte blivit någon VM-tävling i Sverige 2012 och troligen inte i framtiden heller, säger Glenn Olsson, vd i Uvåns Näringslivscenter AB i Hagfors.
En ny bolagsstyrelse och en ny verkställande direktör ska tillsättas. Nuvarande vd:n, Bertil Klarin, ska avbelastas och stannar som tävlingsledare.
I september håller Svenska Rallyt AB ordinarie bolagsstämma och till dess måste en ny vd och en ny styrelse vara klar.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.
Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar. Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap
Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.



















