Zlatan och David blev utan pris

Nej, det priset gick Zlatan Ibrahimovic förbi. Han var den mest omtalade bland alla kandidater, men när årets Augustpristagare presenterades i Stockholms Konserthus var alla där – utom Zlatan Ibrahimovic. Och lika bra var kanske det. Zlatan och David Lagercrants blev inte prismottagare.
Zlatan Ibrahimovic var i spänd förväntan inför galan i Stockholm, men fick sedan priser att en av konkurrenterna hade prisats. Foto: Dan Hansson, Scanpix

Den senaste tiden har han antingen varit flitig gäst på galor eller så nämns hans namn inför kommande arrangemang.

Han är alltså van att stå på scén. I synnerhet i fotbollsplanens strålkastarljus, men känner sig allt hemtam vid andra sammahang.

"Det var det jag ville"

Men att han skulle bli den mest omtalade vid årets litterära höjdpunkt trodde han väl då aldrig. Men han förnekar sig inte:

- Det var det jag ville när vi skrev boken, sa Zlatan till GP dagarna innan avgörandet.

En av kandidaterna till Årets bästa fackbok var Zlatan Ibrahimovic för sin självbiografi "Jag är Zlatan Ibrahimovic. Min historia".

- Det känns stort. Bara att vara nominerad är en fantastisk sak har jag hört. Det var det jag ville när jag skrev boken, att det ska bli en bra sak, det var det som var viktigt, inte att den skulle sälja. Att den säljer det vet man. Det var viktigt att det skulle bli bra, säger Zlatan till GP.

Får meddelande

Augustpriset är Sveriges tyngsta litteraturpris och har tre kategorier. Årets svenska skönlitterära bok, Årets svenska fackbok och Årets svenska barn- och ungdomsbok.

Zlatan följde utdelningen av priset men var inte på plats.

- De meddelar mig. Jag kan inte så mycket om det området. Jag är nominerad, men det är väl författaren (David Lagercrantz) som får priset, sa Zlatan före galan.

Han har berättat, Lagercrantz har skrivit. Zlatan har s a s spelat fram, Lagercrantz har avgjort.

Konkurrenterna

Men när det väl dags i går kväll utropades inte Zlatans namn.

Ingrid Carlbergs berättelse om Raul Wallenberg "Det står ett rum här och väntar på dig…" blev vinnare.

Övriga kandidater i Årets svenska fackbok var:

  • Det enda könet. Varför du är förförd av den ekonomiske mannen och hur det förstör ditt liv och världsekonomin, av Katrine Kielos.
  • Ur regnskogens skugga. Daniel Rolander och resan till Surinam, av James Dobreff, Arne Jönsson, Helene Schmitz.
  • Den amerikanska högern. Republikanernas revolution och USA:s framtid, av Martin Gelin.
  • Sanningens vägar. Anne Charlotte Lefflers liv och dikt, av Monica Lauritze.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Ni såg väl hur Fifas  ordförande Gianni Infantino fjantade sig och slutligen gav USA:s president Donald Trump ett s k fredspris  inför miljoner TV-tittare och inte minst fotbollsvärldens representanter. Nu kommer den reella reaktionen i form av att  den intenationella organisationen, Fairsquare , somanser att Infantino vid fyra tillfällen brutit mot Fifas stadgar om att agera ”neutralt när det kommer till politik och religion”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.