Begär 25 miljoner för Svennis herrgård

Sven-Göran Eriksson köpte herrgården Björkefors för5,8 miljoner kronor 2002och renoverade sedan gården för åtskilliga miljoner.

Sedan hans bortgång i augusti har gården varit till salu. Nu uppger mäklaren Henrik Flinta till media i Värmland att en svensk bosatt i Schweiz har visat intresse för Björkefors..

Vid Björkefors hade Svennis också ett poolhus på 250 kvadratmeter med saltvattenpool, med båden relaxavdelning och gym

- Det är många internationella köpare som börjat titta på Sverige. När det blir för varmt i vissa delar av världen som Spanien söker de sig hit, säger Henrik Flinta.

Till histtorien hör att På 2010-talet var gården i omgångar till salu för 40 miljoner kronor, nu är utgångspriset på 25 miljoner kronor.

Herrgården från 1800-talet är på 835 kvadratmeter och den parkliknande sjötomten ligger på nästan 2,5 hektar, sommartid hade Svennis två anställda på halvtid, för att hålla gården iskick.

Utöver huvudbyggnaden har 13 rum och sex badrum. Dessutom finns där Sjövillan från 2005, med ateljé från 1600-talet, poolhus på 250 kvadratmeter med saltvattenpool, en relaxavdelning, gym, tennisbana, två lusthus vid vattnet, en lagunformad sandstrand, ångbåtsbrygga och en flytande motordriven flotte.

Hedrar Selma på gården

Till hihstorien hör att Svennis köpte fastigheten under en festkväll på ångbåt ute på Fryken.. Denvitmålade herrgården ligger förföriskt vid strandkanten mellan hans födelseort, Sunne, och uppväxtn Torsby.

I ett rum på andra våningen satt Nobelpristagaren Selma Lagerlöf och skrev slutkapitlet i debutromanen Gösta Berlings saga för veckotidningen Iduns följetongstävling och som utspelade sig runt sjön.

Något som Svennis hedrade med bland annat två statyer i trädgården och en hel trappvägg med avbildade kavaljerer.

De senaste 15 åren hade Svennis ett förhållande med salsadansösen Yaniseth Alcides från Panama, de bodde tillsammans i herrgården den sista tiden av hans liv.

Sven-Göran Eriksson dog i cancer vid 76 års ålder den 26 augusti förra året.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Den nya tidens fotboll är här. Byggd på skräddarsydd dataanalys vad gäller spelar – och tränarrekrytering samt motståndaranalys.

Som första svenska lag har Djurgården ingått ett exklusivt samarbete med det brittiska analysbolaget Jamestown Analytics, bolaget beskrivs som världsledande inom databaserad analys, en central del i affärsmodellen är att konkurrande klubbar i samma liga inte får tillgång till tjänsten

Arrangörerna för skid-VM i Falun nästa år jobbar i motvind.

Är det inte personalproblem är det Fis, det internationella förbundet,  som kräver ombyggnad (!) av en bro som de tävlande passerar både över och under vid mästerskap – som kommande VM.

Fis har vid tidigare besiktningar av VM-banorna riktat anmärkningar mot bron. Enligt Fis behöver bron av säkerhetsskäl vara dubbelt så stor och med utrymme för två spår på ovansidan.

På gränsen till fönedrade. Plötsligt var sanningen ikapp norska Bodø/Glimt.

I returmötet med Sporting Lissabon var det egentligen spel mot ett mål från första till sista minut.

Norrmännen framstod som statister och de tappra norska fansen på läktarna tystade snart nog.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Att sitta hemma, varmt och bekvämt  och ändå vara närvarandet där och då, se händelserna oavsett när och var, det är idealet för åtskilliga människor. Direktsänd sport i tv lockar miljontals tittare.  Och de är beredda att betala. Det insåg ledningen på  Bonnier News som  har investerat allt mer i sporträttigheter. Teknik kostar miljoner och investeringarna är också stora. Men så kan koncernen och alla dess tidningar nu presentera många sporträttigheter, ja, gränslöst mycket.Bonnier News tar, tillsammans med Gota Media och Erna Media, ytterligare steg i storsatsningen på livesänd sport.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen