Begär 25 miljoner för Svennis herrgård

Sven-Göran Eriksson köpte herrgården Björkefors för5,8 miljoner kronor 2002och renoverade sedan gården för åtskilliga miljoner.

Sedan hans bortgång i augusti har gården varit till salu. Nu uppger mäklaren Henrik Flinta till media i Värmland att en svensk bosatt i Schweiz har visat intresse för Björkefors..

Vid Björkefors hade Svennis också ett poolhus på 250 kvadratmeter med saltvattenpool, med båden relaxavdelning och gym

- Det är många internationella köpare som börjat titta på Sverige. När det blir för varmt i vissa delar av världen som Spanien söker de sig hit, säger Henrik Flinta.

Till histtorien hör att På 2010-talet var gården i omgångar till salu för 40 miljoner kronor, nu är utgångspriset på 25 miljoner kronor.

Herrgården från 1800-talet är på 835 kvadratmeter och den parkliknande sjötomten ligger på nästan 2,5 hektar, sommartid hade Svennis två anställda på halvtid, för att hålla gården iskick.

Utöver huvudbyggnaden har 13 rum och sex badrum. Dessutom finns där Sjövillan från 2005, med ateljé från 1600-talet, poolhus på 250 kvadratmeter med saltvattenpool, en relaxavdelning, gym, tennisbana, två lusthus vid vattnet, en lagunformad sandstrand, ångbåtsbrygga och en flytande motordriven flotte.

Hedrar Selma på gården

Till hihstorien hör att Svennis köpte fastigheten under en festkväll på ångbåt ute på Fryken.. Denvitmålade herrgården ligger förföriskt vid strandkanten mellan hans födelseort, Sunne, och uppväxtn Torsby.

I ett rum på andra våningen satt Nobelpristagaren Selma Lagerlöf och skrev slutkapitlet i debutromanen Gösta Berlings saga för veckotidningen Iduns följetongstävling och som utspelade sig runt sjön.

Något som Svennis hedrade med bland annat två statyer i trädgården och en hel trappvägg med avbildade kavaljerer.

De senaste 15 åren hade Svennis ett förhållande med salsadansösen Yaniseth Alcides från Panama, de bodde tillsammans i herrgården den sista tiden av hans liv.

Sven-Göran Eriksson dog i cancer vid 76 års ålder den 26 augusti förra året.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Svensk bandy mobiliserar. Förbundet och liga föreningen ska tillsammans skapa resurser i ett arbete som har pågått en tid.  De innebär i klartext att  Svenska Bandyförbundet (SBF) och Föreningen Svensk Elitbandy (FSE) fördjupar sitt samarbete och samordnar nu arbetet med marknadsföring, försäljning och partneraktivering.

Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning 

”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.

- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.

Vintern har kommit med allt vad det innebär. Framkomligheten minskar allmänt, men – andra möjligheter öppnas. Det t är möjligt att åka skidor både i norr, söder och väst, ja överallt i Sverige. 

Drömmar föds och släcks. ”Kanske jag också skulle testa… Över 600 000 personer har faktiskt kämpat sig igenom Vasaloppet sedan starten 1922.  

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen