Begär 25 miljoner för Svennis herrgård
Sven-Göran Eriksson köpte herrgården Björkefors för5,8 miljoner kronor 2002och renoverade sedan gården för åtskilliga miljoner.
Sedan hans bortgång i augusti har gården varit till salu. Nu uppger mäklaren Henrik Flinta till media i Värmland att en svensk bosatt i Schweiz har visat intresse för Björkefors..
- Det är många internationella köpare som börjat titta på Sverige. När det blir för varmt i vissa delar av världen som Spanien söker de sig hit, säger Henrik Flinta.
Till histtorien hör att På 2010-talet var gården i omgångar till salu för 40 miljoner kronor, nu är utgångspriset på 25 miljoner kronor.
Herrgården från 1800-talet är på 835 kvadratmeter och den parkliknande sjötomten ligger på nästan 2,5 hektar, sommartid hade Svennis två anställda på halvtid, för att hålla gården iskick.
Utöver huvudbyggnaden har 13 rum och sex badrum. Dessutom finns där Sjövillan från 2005, med ateljé från 1600-talet, poolhus på 250 kvadratmeter med saltvattenpool, en relaxavdelning, gym, tennisbana, två lusthus vid vattnet, en lagunformad sandstrand, ångbåtsbrygga och en flytande motordriven flotte.
Hedrar Selma på gården
Till hihstorien hör att Svennis köpte fastigheten under en festkväll på ångbåt ute på Fryken.. Denvitmålade herrgården ligger förföriskt vid strandkanten mellan hans födelseort, Sunne, och uppväxtn Torsby.
I ett rum på andra våningen satt Nobelpristagaren Selma Lagerlöf och skrev slutkapitlet i debutromanen Gösta Berlings saga för veckotidningen Iduns följetongstävling och som utspelade sig runt sjön.
Något som Svennis hedrade med bland annat två statyer i trädgården och en hel trappvägg med avbildade kavaljerer.
De senaste 15 åren hade Svennis ett förhållande med salsadansösen Yaniseth Alcides från Panama, de bodde tillsammans i herrgården den sista tiden av hans liv.
Sven-Göran Eriksson dog i cancer vid 76 års ålder den 26 augusti förra året.
Mest lästa just nu
Fansens reaktioner ooch protester fick rn snabb reaktion hos Svensk Elitfotboll (SEF) och Elitfotboll Dam (EFD). Beslut är redan taget om att inleda en gemensam utredning om transparens vid spelarövergångar för svensk elitfotboll. Och detfår inte bli någon långbänk för ärendet,Utredningen förväntas vara klar under året.
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Avtalet går ut under torsdagen och ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.
,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar