Förbundet och Ligaföreningen ska jobba ihop
Svensk bandy mobiliserar. Förbundet och liga föreningen ska tillsammans skapa resurser i ett arbete som har pågått en tid. De innebär i klartext att Svenska Bandyförbundet (SBF) och Föreningen Svensk Elitbandy (FSE) fördjupar sitt samarbete och samordnar nu arbetet med marknadsföring, försäljning och partneraktivering.
Syftet är att skapa en gemensam kommersiell plattform för hela bandyn och att stärka sportens attraktionskraft för både befintliga och nya partners.
Som en del av satsningen får Thomas Mårtens, affärsutvecklare på FSE, ett utökat uppdrag att under säsongen 2025/26 och ska ansvara för sponsorförsäljning och partnerrelationer för både SBF och FSE. Arbetet genomförs i nära samarbete mellan SBF och FSE, med målet att samordna paketering, aktivering och förvaltning av partnerskap för hela svensk bandy.
Koordinera resurserna
– Vi vill samla kraften i hela sporten och bygga en starkare struktur för kommersiell utveckling. Genom att koordinera våra resurser och vår kompetens kan vi ta nästa steg i hur vi arbetar med försäljning, exponering och aktivering, betonar Daniel Andersson, generalsekreterare för Svenska Bandyförbundet.
- Detta är något vi har funderat på under en längre tid och som nu känns som ett naturligt steg för båda parter
Samarbetet innebär en nystart för förbundet där det har varit turbulent under en längre tid, både personellt och ekonomiskt
-De nya formerna är en del av den nystart förbundet genomför, där samarbete och långsiktighet är ledord.För FSE innebär satsningen att arbetet med elitklubbarnas partnerskap och det gemensamma ligapaketet nu vävs samman med förbundets nationella och internationella evenemang.
Samordna krafterna
– Bandyn har ett starkt värdeerbjudande med engagerade supportrar, tydliga värderingar och attraktiva evenemang. Genom ett mer samordnat arbetssätt kan vi skapa helhetslösningar som gör det enklare för företag att investera i sporten. aktiveringar, säger Thomas Mårtens.
– Vi ser fram emot att utveckla bandyns kommersiella potential tillsammans, på ett sätt som stärker hela rörelsen.
Det gemensamma marknadsarbetet inleddes under hösten och pågår som allra bäst.
och omfattar en samlad struktur för försäljning, och etableras under säsongen, med målet att öka bandyns kommersiella genomslag med hållpunkter som Bandyfinalen, Distriktslagsturneringen, Svenska Cupen och ungdoms-VM i Uppsala 2026.
Mest lästa just nu
I ett pressmeddelande meddelar AIK plötsligt att vd:n och klubbdirektören Fredrik Söderberg lämnar sin post.
"Beslutet grundar sig i att klubben går in i en ny strategisk fas, med behov av ett nytt ledarskap", skriver "klubben i det uttalandet. Hur nu fans och sponsorer ska rreagera på den förklaringen…
Parterna har i alla fall nått en överenskommelse som gör att Söderberg får söka sig vidare.
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Mora har vid två tillfällen utsetts till Sveriges bästa elitidrottskommun och även till Sveriges bästa evenemangskommun. Kommunen är hemort för Vasaloppet, ett av Sveriges starkaste idrottsvarumärken, och har genom sitt föreningsliv, sina idrottsutbildningar och sina arrangemang under lång tid bidragit till att utveckla både bredd- och elitidrott. Det var en viktig anledning till att Mora kommun tog initiativ till samtal om idrottens samhällsvärde och behovet av långsiktigt hållbara lösningar.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar