Sveriges mysigaste eventarena
- Det har till och med blivit ännu bättre än vad jag hade vågade hoppas.
Dalarnas nya evenemangsarena har kostat 120 miljoner kronor att bygga. Hallen är unik av flera skäl. Bara det att beslutet togs när klubben hade trillat ur Elitserien.
- Visst var det svårast tänkbara läge, men vi bestämde oss för att se möjligheterna.
Sedan kan man inte bortse från storleken – på Leksand. 7 000 i tätorten, 15 000 totalt och nu en arena för nästan 7 700 åskådare. Men det är inget konstigt med det eftersom Leksand är hela Dalarnas lag.
- Vi bestämde oss för att bygga en arena som verkligen passade in i en ort av den här storleken. Inte ett skrytbygge utan något som smälte in i miljön. Det tycker jag att vi har lyckats med.
Det är en ståtlig och lika mysig arena. Så långt ifrån en hockeyhall man kan tänka sig med ett mjukt och varmt intryck med en oerhört bra färgsättning. Där finns leksandsröda stolar, trappor och ståplats i ljust trä och så mycket dalablått därtill.
- Det här är ju ett trädistrikt och det ville vi skulle synas även i arenan, förklarar Jonas.
Hallen rymmer inte mindre än åtta restauranger och caféer. Inredning och utformning är lika behaglig där.
Naturligtvis kan klubben erbjuda det företag som är matchvärd en bastu med utsikt över isen – som i alla andra hockeyhallar. Den enorma jumbotronen kostade bara den 17 miljoner kronor. Arenan inrymmer därtill 100 plasmaskärmar. Ejendals arena är en formskapare.
Invigningen föregicks av en enorm arbetsspurt för att hinna klart med allt. 300 personer arbetade hela natten mot måndagen för att hinna med det nödvändiga inför måndagskvällens match.
Mitt i allt – Jonas Bergqvist. Han minns hur det avgörande beslutet togs i april förra året.
– Vi hade precis åkt ur elitserien. Hela styrelsen satt i ett möte ovanpå kansliet. Vi pratade i 13 timmar. Den sista timmen kom banken dit och beviljade lån - då bestämde vi oss för att köra
– Fast allt vi gjort hittills har slagit rekord. Vi hade som mål att sälja byggplåtar för två miljoner kronor, men vi sålde för fem miljoner kronor. Vi planerade att hyra ut 16 loger, men har hittills hyrt ut 33 loger. Vi sålde 2 100 säsongskort 2003 i elitserien. Nu är vi uppe 4 800 biljetter i snitt till varje match, säger Jonas Bergqvist.
Fakta
Ejendals Arena
Publikkapacitet: 7 600 personer, 6 344 är sittplatser.
Antal publiketage: 4 st. varav ett affärs- och konferensplan för 600 personer.
Loger: 272 konferensplatser i loger avsett för 8, 16 resp. 32 personer: Matchvärdsloge med bastu.
Restaurang/Bar/Café: 6 st. varav en Sky bar på ca 250 kvm. Bara i restaurangplanet finns plats för 600 ätande gäster.
Konferenslokaler: totalt ca 400 kvm.
Övrigt: Förutom ishockey kan Ejendals Arena användas till andra evenemang som t.ex. konserter, galor, kongresser. I stora evenemangshallen ryms då 7.000 personer. För mindre arrangemang / konferenser kan entréhallen användas och den rymmer 700 sittande.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.
Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.



















