Sveriges mysigaste eventarena

Ekonomiskt har det aldrig sett bättre ut för Leksand. Sportsligt, nja, det är en annan femma. Men nu har Ejendals arena invigts och det innebär att klubben har ett eget kapital på 32 miljoner kronor, eftersom arenan räknas som en tillgång.
- Vi bestämde oss för att bygga en arena som verkligen passade in i en ort av den här storleken. Inte ett skrytbygge utan något som smälte in i miljön. Det tycker jag att vi har lyckats med, säger Jonas Bergqvist, klubbens förre storspelare och numera vd.

- Det har till och med blivit ännu bättre än vad jag hade vågade hoppas.

Dalarnas nya evenemangsarena har kostat 120 miljoner kronor att bygga. Hallen är unik av flera skäl. Bara det att beslutet togs när klubben hade trillat ur Elitserien.

- Visst var det svårast tänkbara läge, men vi bestämde oss för att se möjligheterna.

Sedan kan man inte bortse från storleken – på Leksand. 7 000 i tätorten, 15 000 totalt och nu en arena för nästan 7 700 åskådare. Men det är inget konstigt med det eftersom Leksand är hela Dalarnas lag.

- Vi bestämde oss för att bygga en arena som verkligen passade in i en ort av den här storleken. Inte ett skrytbygge utan något som smälte in i miljön. Det tycker jag att vi har lyckats med.

Det är en ståtlig och lika mysig arena. Så långt ifrån en hockeyhall man kan tänka sig med ett mjukt och varmt intryck med en oerhört bra färgsättning. Där finns leksandsröda stolar, trappor och ståplats i ljust trä och så mycket dalablått därtill.

- Det här är ju ett trädistrikt och det ville vi skulle synas även i arenan, förklarar Jonas.

Hallen rymmer inte mindre än åtta restauranger och caféer. Inredning och utformning är lika behaglig där.

Naturligtvis kan klubben erbjuda det företag som är matchvärd en bastu med utsikt över isen – som i alla andra hockeyhallar. Den enorma jumbotronen kostade bara den 17 miljoner kronor. Arenan inrymmer därtill 100 plasmaskärmar. Ejendals arena är en formskapare.

Invigningen föregicks av en enorm arbetsspurt för att hinna klart med allt. 300 personer arbetade hela natten mot måndagen för att hinna med det nödvändiga inför måndagskvällens match.

Mitt i allt – Jonas Bergqvist. Han minns hur det avgörande beslutet togs i april förra året.

– Vi hade precis åkt ur elitserien. Hela styrelsen satt i ett möte ovanpå kansliet. Vi pratade i 13 timmar. Den sista timmen kom banken dit och beviljade lån - då bestämde vi oss för att köra

– Fast allt vi gjort hittills har slagit rekord. Vi hade som mål att sälja byggplåtar för två miljoner kronor, men vi sålde för fem miljoner kronor. Vi planerade att hyra ut 16 loger, men har hittills hyrt ut 33 loger. Vi sålde 2 100 säsongskort 2003 i elitserien. Nu är vi uppe 4 800 biljetter i snitt till varje match, säger Jonas Bergqvist.

Fakta
Ejendals Arena
Publikkapacitet: 7 600 personer, 6 344 är sittplatser.
Antal publiketage: 4 st. varav ett affärs- och konferensplan för 600 personer.
Loger: 272 konferensplatser i loger avsett för 8, 16 resp. 32 personer: Matchvärdsloge med bastu.
Restaurang/Bar/Café: 6 st. varav en Sky bar på ca 250 kvm. Bara i restaurangplanet finns plats för 600 ätande gäster.
Konferenslokaler: totalt ca 400 kvm.
Övrigt: Förutom ishockey kan Ejendals Arena användas till andra evenemang som t.ex. konserter, galor, kongresser. I stora evenemangshallen ryms då 7.000 personer. För mindre arrangemang / konferenser kan entréhallen användas och den rymmer 700 sittande.

I ett pressmeddelande meddelar AIK plötsligt att vd:n och klubbdirektören Fredrik Söderberg  lämnar sin post.

"Beslutet grundar sig i att klubben går in i en ny strategisk fas, med behov av ett nytt ledarskap", skriver "klubben i det uttalandet. Hur nu fans och sponsorer ska rreagera på den förklaringen…

Parterna har i alla fall nått en överenskommelse som gör att Söderberg får söka sig vidare.

På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella  stödet från Regeringen till idrotts-Sverige  för att förbättra  anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har  behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att  skickas fördelas direkt.

Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.

Mora har vid två tillfällen utsetts till Sveriges bästa elitidrottskommun och även till Sveriges bästa evenemangskommun. Kommunen är hemort för Vasaloppet, ett av Sveriges starkaste idrottsvarumärken, och har genom sitt föreningsliv, sina idrottsutbildningar och sina arrangemang under lång tid bidragit till att utveckla både bredd- och elitidrott. Det var en viktig anledning till att Mora kommun tog initiativ till samtal om idrottens samhällsvärde och behovet av långsiktigt hållbara lösningar.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen