Finanskrisen hotar nationalarenan
Egentligen skulle byggstarten ha skett under 2008. Men det har inte varit möjligt och nu avslöjas att planeringen av jättebygget har problem. Finanskrisen möjliggör inte ett fortsatt arbete i den takt som var tänkt.
Bankerna har en mera motvillig attityd till att låna ut pengar, såväl till enskilda som storslagna byggprojekt. Därför har byggkoncernen Peab svårt att lösa finansieringen, skriver DN Ekonomi.
När bankerna lite oroat ser man på den allt mera växande lågkonjunkturen och den stigande arbetslösheten är frågan hur kraftigt konsumtionen påverkas framöver. Sålunda är bankerna skeptiska till alla planer som berör köpcentrum.
Efter årsskiftet ska Solnas kommunfullmäktige ta det sista och avgörande beslutet om arenabygget. Innan dess ska ägarna, Svenska fotbollförbundet, Peab, fastighetsbolaget Fabege, statliga Jernhusen och Solna stad, träffas för att diskutera situationen. Det mötet i det s k Arenabolaget den 16 december bestämmer fortsättningen för projektet.
Aktörerna i Arenabolaget ska tillsammans bidra med 900 miljoner kronor. Det är den återstående summan som utgör problemet. Ursprungligen gällde ett lån om 900 miljoner, men i takt med projekteringen visar det sig att det behövs mera pengar.
Swedbank är en aktör som har funnits med i bilden sedan inledningen. Banken köpte också namnrättigheterna till arenan och framstår ännu som den självklara finansiären. Banken har tillsammans med Sparbanksstiftelserna köpt namnet till arenan. Till DN säger nu Peter Nygårds, ansvarig för samhällskontakter på Swedbank:
- Nej vi har inte förbundit oss att finansiera bygget av arenan. Vi har köpt namnrättigheten till 2024 med en möjlighet att bidra med -finansieringen. Men det innebär inte att finansieringen är färdigförhandlad eller bindande.
Men Lars-Erik Salminen (m), kommunstyrelsens ordförande, är av annan åsikt:
- Vi har ett avtal och de har förbundit sig att låna ut pengar för den del som inte kapitalet och försäljningen av byggrätter täcker. Projektet står på en stabil grund.
Mest lästa just nu
Fansens reaktioner ooch protester fick rn snabb reaktion hos Svensk Elitfotboll (SEF) och Elitfotboll Dam (EFD). Beslut är redan taget om att inleda en gemensam utredning om transparens vid spelarövergångar för svensk elitfotboll. Och detfår inte bli någon långbänk för ärendet,Utredningen förväntas vara klar under året.
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Avtalet går ut under torsdagen och ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.
,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















