Människor älskar ”Hej Främling”

"hej Främling" är ett fantastiskt initiativ av två unga tjejer. Och många vill vara med. Till träffarna kommer hundratals människor som vill bidra till att flyktingar trivs i Sverige.

 

Med minnet av det fruktansvärda att individer ur Djurgårdens och AIK:s firmor sluter upp med nazister med syftet att misshandla de som har annan hudfärg fick jag lyssna på något som gjorde mig varm i själen,

Region Jämtland/Härjedalen hade en aktivitet i Stockholm och jag var inbjuden som gäst för att medverka i avsnitten om dubbel-VM, alpint och skidskytte-VM 2019, samt om Östersunds FK som allsvensk klubb.

Fantastiska tjejer!

Dagens behållning var var att lyssna på två unga tjejer, Anne Lundberg och en kollega som berättade om ”Hej Främling”. En av initiativtagarna, Emma Arnesson, kunde inte vara med, hon utsågs till Årets Inspiratör. Ett av många priser de vunnit på de korta två år de varit verksamma.

Det handlar om några unga tjejer i Östersund som helt på egen hand och ideellt började engagera asylsökande på en flyktinganläggning med frisksport. När de gick ut och bad om volontärer så kom 300 Östersundsbor och ville hjälpa till.

Nu har de bildat en ideell förening, ännu är bara styrelsen medlemmar för de har inte fått färdigt hur de skall hantera medlemmar men som en av tjejerna sa – ”Vi har 5 000 följare på Facebook så det löser sig”. Senare i vår kommer ett antal tv-program på SVT om deras verksamhet, då lär de få än mer uppmärksamhet och stöd.

Tiggde ihop utrustning

Verksamheten är enkel. De erbjuder flyktingarna att medverka i aktiviteterna springa, åka skidor, spinning, hundpromenader och liknande. Första två åren var de en liten grupp som lyckades tigga ihop utrustning för allt från skidåkning till att fjällvandra. 

De är på väg att etablera sig på flera orter med samma modell. 

Samstämmiga uppgifter jag får från vänner i Östersund är att de här tjejerna är helt grymma. De skapar verksamhet när andra pratar och de gör det med kvalitet och passion.

De är totalt trovärdiga när de säger att ”Vi ger flyktingarna en mening såväl som en förståelse vad Sverige är. Om de får uppehållstillstånd kommer de att bli svenskar”. 

Håll avstånd till RF!

Utöver att jag personligen behövde en motbild till eländet med huliganer och nazister i samverkan på Stockholms gator i helgen så uppstod frågan - varför tappar den absoluta lejonparten av svenska idrottsföreningar medlemmar när en tre-fyra eldsjälar, initialt helt utan bidrag från samhället, kan skapa något så fantastiskt?

Hur kan de få 300 personer som kommer och vill hjälpa till när det kan vara ett elände att hitta någon som kan sälja kaffe och korv en lördag förmiddag trots att det är de egna barnen som är där och spelar boll? Varför tycker jag att det är ointressant att besöka golfklubbens årsmöte en gång per år när de kan få många att lägga tiotals oavlönade timmar i veckan helt utan egen vinning?

Min absoluta övertygelse är att när RF kör strategiarbete runt ”Förening 2.0” så är det introverta arbetet bland de som jobbar i föreningar en sämre väg till framgång än att försöka förstå hur ”Hej Främling” kan uppstå och växa.

Det är också min förhoppning om att ”Hej Främling” trots att verksamhet som att springa och åka skidor måste ses som idrott inte försöker bli en förening inom ett förbund inom RF. 100-åriga stadgar och bidragsblanketter skulle kunna få verksamheten att självdö. Bättre att de frodas utanför den traditionella folkrörelsen som en förebild för hur man skapar engagemang, passion och verksamhet.

Dan Persson

Här började allt. Tjejerna bakom "Hej Främling" tiggde ihop diverse saker för att ge flyktingarna en mer meningsfull daglig tillvaro. Nu växer bara företeelsen och samlar åtskilliga människor som vill arbeta och utveckla modellen. 

thomasejd

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.

Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.  

Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.

 

"Jag kommer för att försvara min titel”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen