"Sponsorernas tystnad en form av medlöperi"

"IOK:s och sponsorernas tystnad blir en form av medlöperi. Det är ett svek mot kineserna, och en lek med den olympiska elden. I värsta fall blir Peking-OS inte bara ett bakslag för de mänskliga rättigheterna i Kina, utan ett haveri för den olympiska tanken."
Det här skriver Dagens Nyheters ledarskribent Niklas Ekdal.

OS nalkas och med det följer en närmare betraktelse av förhållanden i Kina.

Ekdal skriver om en fest som folket förtjänar, men inte regimen, och ställer frågan om Kina har levt upp till de löftena till Internationella olympiska kommittén vid ansökan om sommarspelen.
Ekdal kommer fram till att svaret är nej. Han påpekar att när den kinesiska regeringen 2001 lovade IOK att respektera pressfriheten före och under OS satt 14 journalister och 10 cyberdissidenter fängslade, enligt Reportrar utan gränser. I dag är siffran över 100.
”Kineser fängslas för kritik mot korruption, för att de hjälper utländska journalister, för att de begär större frihet att uttrycka sig eller bara söker förbjuden information. De signaler underifrån som Kina så väl behöver bestraffas med arbetsläger under vidriga former”.

Han betonar att nu när startskottet för OS kommer allt närmar gäller det också att fokusera kritiken, så att den inte uppfattas som allmänt, antikinesiskt gnäll.
”Internt har pressfriheten och respekten för de mänskliga rättigheterna minskat i stället för ökat inför OS, eftersom Kina vill visa en perfekt fasad, och kritik behandlas som landsförräderi.
Partiet har så mycket blod på sina händer att det behöver legitimitet till varje pris. Därav den maniska jakten på tillväxt. Därav behovet av en perfekt koreograferad olympiad”, menar Ekdal.

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja