Björn Örås tar över SAS Masters
Bro Hof Slott AB blir majoritetsägare. Svenska Golfförbundet behåller en betydande del och dessutom pågår en diskussion med agentföretaget Sportyard, med Johan Elliot, om en post.
I dag, fredag, samlas många ledande personer från golf-Sverige för det så kallade Golftinget och då ska affärsöverenskommelsen presenteras i sin helhet.
När nu tävlingen byter ägare innebär det att förbundet lämnar arrangemanget efter 18 år. Det Scandinavian Enterprise Open som Sven Tumba startade 1973 och som 1991 blev Scandinavian Masters.
Garanterar driften
Björn Örås tar ansvaret för tävlingen och garanterar driften i ett antal år inför Svenska Golfförbundet. Masters omsätter cirka 60 miljoner med prispengarna som största belastningen. I fjol fanns en prispott på cirka 15 miljoner.
En summa som skulle behöva förstärkas avsevärt om tävlingen ska bli internationellt konkurrenskraftig.
Björn Örås tog klivet in i Masters i fjol via en uppgörelse som innebär att tävlingen ska spelas på den fashionabla anläggningen från och med nästa år och till och med 2017.
”Vi vill skapa en större och bättre tävling som lockar världens bästa spelare. Då kommer vi också att få ännu bättre sponsorer”, menar Björn Örås i ett uttalande.
Om inte annat har han själv kapital. Han fick 1,4 miljarder när han sålde 52 procent av aktierna i Poolia. 350 miljoner har han investerat i sitt skötebarn, golfanläggningen utanför Stockholm.
En verklig entreprenör
Björn Örås är en entreprenör sedan barnsben. Den stora framgången grundlades 1989 när han startade Poolia och senare bl a dotterbolaget Uniflex. Drygt tio år senare sålde han av delar av företagen och skapade sin förmögenhet.
Masters har existerat sedan 35 år tillbaka och alltid varit ett diskussionsämne i golf-Sverige. Många vill se de främsta spelarna och många åskådare ansluter vid tävlingen på sensommaren varje år. Men smakar det så kostar det, i det här fallet lite väl mycket, anser kritikerna.
Svenska Golfförbundets ekonomi har försämrats avsevärt de senaste åren och just Masters har belastat resultaträkningen avsevärt. Senast 2007 gick tävlingen back 7 miljoner kronor. Nu tvingas förbundet till ett stålbad med personalminskningar och där olika verksamheter har avyttrats.
När förbundet slipper yttersta ansvaret för Masters är det ett välkommet besked, i synnerhet när tävlingen är säkrad tack vare Björn Örås. I annat fall hade Masters existens hotats.
Nyheten kan också gynna planerna på ett svenskt arrangemang av Ryder Cup 2018. Här har Europatouren fått en intresseanmälan från ett svenskt bolag bestående av framträdande näringslivsrepresentanter och företag. Det är ett arrangemang som beräknas omsätta 1 miljard och där Bro Hof är en tänkbar arena i allra högsta grad.
Mest lästa just nu
Bakgruunden till att Zlatan Ibrahimovic skänker bort fyra av sina padel- och fotbollshallar i Sverige framkommer successivt.
Bara anläggningen i Örebro redovisade ett minus på 4,4 miljoner under förra året.
Bolaget Downtheline Holding AB, där Zlatans padelverksamhet är placerad, gjorde en förlust på 18,7 miljoner under 2024, enligt Expressen.
Det är bakgrunden till att megastjärnan nu vill göra sig av med anläggningarna i Örebro, Skövde, Uppsala och Jönköping.
Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning
”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.
- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.
Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar. Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap
Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.



















