VM-hockey i Gelsenkirchens jättegryta
Invigningsmatchen i 2010 års VM i ishockey ska spelas på Veltins Arena i Gelsenkirchen, normalt hemmaplan för bundesligalaget Schalke 04. Arenan kan ta 75 000 åskådare. Det kanske mest intressanta med det är inte VM-hockeyn i sig utan just arenan och Schalkes sätt att använda arenan för att maximera intäkterna.
För på Veltins Arena ska också tungviktskampen om VM-titeln mellan Klitschko och Haye avgöras i juni. Här har amerikansk fotbolls spelats, ett antal konserter hållits och förstås stora fotbollsmatcher, som Champions League-finalen 2004.
Schalke var en av de första klubbarna i Europa att inse potentialen i att bygga en multisportarena. 2001 invigdes arenan som för fotboll rymmer 69 000 åskådare och kostade 192 miljoner euro.
Det finns 15 restauranger, hotel och kaféer i omgivningen som alla ger intäkter till klubben. I fjol noterade Schalke 04 ett rekordresultat, 148,4 miljoner euro, upp 30 procent mot föregående år, enligt en presentation från Deloitte. Det gör klubben till den 13:e största i Europa sett till just intäkter.
Ändå är intäkterna från biljettförsäljning tämligen blygsamma sett i konkurrens med Europas storklubbar som inte skäms för att ta närmast hisnande betalt för en biljett. Schalkes model är att den som är intresserad ska ha råd. Därför stannade just biljettintäkterna på 38 miljoner euro, bara hälften mot exempelvis bundesligarivalen Bayern München.
7 maj 2010 möts Tyskland och USA i hockey-VM:s första match. Publikrekordet för ishockey är 74 544 åskådare, satt i Detroit. I Tyskland sager man sig redan salt 69 000 biljetter till matchen och siktar förstås på fullsatt. I Göteborg är man inne på samma tanke. Frölunda och Färjestad ska mötas på Ullevi. Inför hur många åskådare? (SportsPro)
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















