Hästfolket lockas av jätteevenemang
Veckan är planerad i minsta detalj med ett välfyllt schema, där seminarier, utflykter, kungliga bjudningar och en stjärnspäckad galashow utgör delar av programmet, med syftet att inspirera, sprida kunskap och möjliggöra för socialt och affärsmässigt nätverkande.
Efter en rivstart, där alla deltagare bjuds in till Tullstorp och Grevlunda Gård för att ta del av de kunskaper som svensk avel och hästsport i världsklass bjuder på, inleds en tre dagars konferens i Köpehamn med föreläsningar, föredrag och paneldebatter. Det genomgående temat på föreläsningarna är “Avel för förbättrad hälsa, livslängd och vitalitet”.
När tredagarskonferensen är avslutad fortsätter det inspirationsrika äventyret till de värlskända stuterierna Blue Hors, Stuteri Ask och Stald Cajus.
Bland begivenheterna kan nämnas att H.K.H Prinsessan Benedikte av Danmark välkomnar besökarna slottet Amailenborg. På Flyinge blir det årets största Galashow som gästas av bl a stjärnskottet Andreas Helgstrand, Blue Hors nya supertalang Sune Hansen, Sveriges egen favorit Patrik Kittel, H&M´s frontfigur Peder Fredricson och danska välkända Let´s Dance stjärnan och hoppryttarinnan Tina Lund.
Hit kommer även Kyra Kyrklund med hennes genom tiderna mest framgångsrika elever, Emma Hindle, H.K.H Prinsessan Nathalie, Jan Brink, Minna Telde och Mathias Jansson för att bjuda på Kyras eget framgångsrecept. Dessutom får vi se några av Skandinaviens bästa hingstar att visas upp inför den specialinbjudna publiken. Allt i kunglig närvaro från H.K.H Prinsessan Madeleine som inte bara kommer att njuta av showen själv, utan kommer i följe med hovstallet som endast för detta tillfälle gästar Skåne.
Mest lästa just nu
Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.
I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.
Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
20-årige Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska bygdens söner mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Det blir mera basket i TV i höst-. SVT sänder landslagets kvalmatcher.
– Jätteroligt besked, säger NBA-stjärnan Pelle Larsson till kanalen.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja



















