Helena är svenska folkets favorit

Av alla svenska idrottshjältar är Helena Jonsson den största för närvarande. Vid Idrottsgalan belönades hon med Jerringpriset sedan svenska folket hade röstat och rankat henne högre än Zlatan Ibrahimovic. Ingen av dem närvarade i Globen, men jublet bröt loss när resultatet av omröstningen tillkännagavs av prins Carl Philip.

Det är elfte året i rad som tv-tittarna, artister och komiker hyllar Sveriges mest framstående idrottare i Globen.

För tredje året i rad var Peter Settman programledare för Idrottsgalan som nu genomfördes för elfte måret och har blivit såväl en institution som självklar tradition inom idrottssverige.

2,5 miljoner tv-tittare

Sedan starten år 2000 följer i snitt 2,5 miljoner tittare galan årligen i SVT och ser hur svenska världsstjärnor tar emot Idrottsakademins priser för sina prestationer.

Dessutom utdelades Svenska Dagbladets Bragdguld för årets främsta svenska idrottsbragd, Tv-sportens Sportspegelpris och inte minst Radiosportens klassiska och prestigefyllda Jerringpris som sedan 1979 röstas fram av det svenska folket.

Det uppstod en spänning och glädje även i 2010-års gala trots ett år som var mindre framgångsrikt för Sverige. För Peter Settman blev det en favorit i repris. Efter en säsong med Dansbandskampen, Så ska det låta och tidigare Idrottsgalor tog han sig nu an en ny gala med oförminskad entusiasm:

Hedersuppdrag

- En förfrågan om att leda Idrottsgalan är ingen man tvekar över! Det är ett hedersuppdrag som dessutom är fantastiskt roligt att genomföra, säger Peter Settman, som är den förste programledare att på egen hand genomföra tre Idrottsgalor på raken.

Kvällen till ära var dett varierande utbud av artister och komiker. Dessutom deltog H.K.H. Prins Carl Philip. Årets artister var Magnus Uggla, LaGaylia Frazier, Martin Stenmarck, Magnus Carlson och Jessica Folcker, liksom nya stjärnskottet Asha Ali samt Erik Hassle som framträdde tillsammans med Nacka Musikklasser.

På plats för att hylla var också dansante skådespelaren och multiartisten Morgan Alling samt ett flertal komiker- och programledare som Anna Blomberg, Babben Larsson, Peter Magnusson, Felix Herngren, Per Andersson och Peter Johansson.

Fakta

Alla prisade - och nominerade

Årets kvinnliga idrottare: Helena Jonsson – (Skidskytte)

Övriga nominerade: Emma Johansson – (Cykel), Lisa Nordén – (Triathlon), Sarah Sjöström – (Simning)

Årets manlige idrottare: Zlatan Ibrahimovic – (Fotboll)

Övriga nominerade: Gustav Larsson – (Cykel), Henrik Stenson – (Golf), Robin Söderling – (Tennis)

Årets lag: Robert Karlsson & Henrik Stenson – (World Cup, Golf)

Övriga nominerade: Lina Andersson & Anna Olsson – (Längdskidåkning) Svenska Bandylandslaget, herrar – (Bandy) Svenska Fotbollslandslaget U21, herrar – (Fotboll)

Årets ledare/tränare: Staffan Eklund – (Skidskytte)

Övriga nominerade: Carl Jenner – (Simning), Jörgen Lennartsson & Tommy Söderberg – (Fotboll), Pär Mårts – (Ishockey)

Årets nykomling: Jonas Jerebko – (Basket)

Övriga nominerade: Daniel Berta – (Tennis), Rasmus Elm – (Fotboll), Marcus Eriksson – (Bilsport)

Årets prestation: Sarah Sjöström – (Simning)

Övriga nominerade: Therese Alshammar – (Simning), Zlatan Ibrahimovic– (Fotboll), Anna Nordqvist – (Golf)

Årets idrottare med funktionshinder: Anders Olsson – (Simning)

Övriga nominerade: Dövbasketlandslaget, damer – (Basket), Nicolina Pernheim – (Judo), Anna Polivanchuk – (Simning)

Jerringpriset: Helena Jonsson före Zlatan Ibrahimovic, enligt det svenska folkets omröstning.

Sveriges Radios Jerringpris delas ut till minne av radiolegendaren Sven Jerring delas ut en gång per år för årets bästa svenska idrottsprestation, främst ur ett internationellt perspektiv. 

Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.

 En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.

RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja