De får dela på 1,5 miljon
25 000 deltagare, 1500 löpare varje vecka. Det är facit från GöteborgsVarvets Löparkvällar som arrangerats på 32 orter under året. På torsdag anordnas den sista för säsongen, i Uppsala.
- Det här är en del av vårt bidrag till löpning och hälsa i Sverige, säger Varvsgeneralen Bo Edsberger.
Bättre startposition
Dessutom har GöteborgsVarvets Seedningslopp anordnats på 20 orter under året med 10 000 deltagare.
- Seedningsloppen ger löparna chansen att springa till sig en bättre startposition i GöteborgsVarvet. Vi vill dessutom gärna att löparna ska känna sig hemma inom friidrotten, förklarar Bo Edsberger.
Därför anordnas loppen och löparkvällarna tillsammans med lokala föreningar.
"Risk att privata tar över"
- Vi betalar ut ungefär 1,5 miljoner kronor per år till föreningar runt om i Sverige, en summa som kommer att öka nästa år. Det är en ersättning för klubbarnas arbete och vi gör det för att stödja friidrotten.
Annars är det i princip bara i storstäderna som friidrottsklubbar kan få in större resurser via långlopp till sin verksamhet.
- Det finns också en risk att privata bolag tar över långloppen och föreningarna och idrotten därmed tappar en av de viktigaste inkomstkällorna. Med vår organisation kan vi bidra till att även mindre klubbar kan få möjlighet att ta del av resurser som generas av loppen, menar Bo Edsberger.
Resten av överskottet från GöteborgsVarvet går till föreningarna i Göteborg och till driften av träningsarenan Friidrottens Hus.
Mest lästa just nu
Det egentliga verklighetsfrämmande sker. En klubb i fotbollsallsvenskan hotas i sin grund mitt under pågående seriespel. Den ekonomiska krisen är total och nu varslas alla anställda om uppsägning i IFK Norrköping.
Underskottet från i fjol om 43,8 miljoner tynger ekonomin och ledningen skriver nu: ”Det ekonomiska läget är extremt ansträngt”.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Han beskriver sig själv som en hockeynörd, och vill gärna vara ett bollplank till förbundskapten Sam Hallam.
Efter Tre Kronors senaste VM-guld, i Köpenhamn 2018 skänkte nummer 93 Mika Zibanejad, tillsammans med sin bror, Monir Kalgoum, 300 000 kronor till unga flickors ishockey i Stockholm.
I VM i Stockholm fem år senare spelar Mika Zibanejad verkligen på hemmais, hans första kontakt med sporten var i Hammarby Hockey, i dag i division två. Han är ensam 08-spelare från landets största hockeydistrikt, och är Sam Hallams största offensiva vapen i guldjakten i Avicci Arena.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.
Han har gjort succé , men saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.
– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är allvarlig.