Rögle har tjänat 10 miljoner extra

Finalfeber, och Rögles klubbdirektör, Daniel Koch, skrattar hela vägen till banken! Tio raka segrar i hockeyns SM-slutspel ger garanterat klirr i kassan. Catena Arena, med plats för 6 310 åskådare lämnar ett nettoöverskott på 1,7 – 2 miljoner vid varje matchtillfälle 
Så här långt har Daniel Koch bokfört upp mot tio miljoner extra på nu spelade fem hemma matcher – och nu väntar den stora festen, det tidigare bandylagets andra SM-final genom tiderna.
Catena Arena, med plats för 6 310 åskådare. Nu är intresset hysteriskt i Ängelholm.

 

Första finaldatum är lördag 20 april, Rögle inleder på bortais mot segraren Skellefteå-Frölunda, första finaldatum i Ängelholm är torsdagen den 25 april.
Finalbiljetterna till den 25:e försvann direkt, ja det tog inte ens en minut efter att Daniel Zaar spikat 4-2 och 4-0 i segrar mot Växjö. Rögles Kari Litmanen, kommersiellt ansvarig, berättar att tiotusentals biljettsugna var inne på föreningens biljettsida och uppdaterade i väntan på att biljetter skulle bli tillgängliga.

"Ett galet tryck"

-Det var ett galet tryck, vi hade behövt tio stycken Catena Arena för att motsvara efterfrågan, säger Kari Litmanen.
Föreningens totala omsättning under föregående säsong var 190 473 miljoner, nu flaggar Daniel Koch för att passera drömgränsen 200 miljoner i omsättning.  Det egna kapitalet, 20,6 miljoner vid förra bokslutet, får en knuff uppåt. Idrottens Affärer har tidigare berättat att föreningen är majoritetsägare till arenan.  
Det innebär i klartext:  Ju fler matcher, gärna med förlängningsspel, lika med ökad försäljning i restauranger och kiosker, lika med ökade intäkter för arenaägaren.
I nordvästra Skåne är hockeygenen nedärvd i den bördiga myllan, sedan pollenkungen Gösta Carlsson dagar på 1960-talet. Här spelade bland annat Ulf Sterner bland många andra av den tidens stjärnor. Länge var Rögle ett klassiskt jo-jo-lag och, åkte hiss mellan divisionerna.

Framgångsvåg från 2015

Den nuvarande sejouren påbörjades 29/3 2015 efter kvalseger mot Västerås IK. SHL utökades från 12 till 14 lag och Rögle tog chansen. Laget från Bjäre etablerade sig och spelade SM-final mot just Växjö 2021, förlust, men vann Champions Hockey League 2022.
Det grönvita laget klev fram som hockeyns nya stormakt, men niondeplatsen säsongen 2022-2023, följt av en ännu en nionde plats den här säsongen väckte tvivel.
Men nu har både Färjestad och Växjö  ”sveptes” med 4-0 i segrar.  Det är förödmjukande och Växjö-tränaren Jörgen Jönsson såg allt annat än glad ut när säsongen överraskande tog slut.
När tvillingduon Cam och Chris Abbott var vid vägs ände i Rögle-lägret satsade klubbdirektör Koch på hemvävt i form av trotjänaren Roger Hansson, precis som Jörgen med  iTre Kronors guldlag i OS i Lillehammer 1994.
Hans mer lågmälda profil var precis vad stjärntyngda Rögle behövde. Omklädningsrummet fick en ny röst, gruppen kunde andas igen och nu är laget endast fyra matcher från ett historiskt SM-guld.
 Kjell Nilsson

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SHL-laget Leksands IF vädjar nu hos Leksands kommun om ekonomisk hjälp. Av ett pressmeddelande framgår att föreningen ansöker om att förlänga och utöka det befintliga borgensåtagandet samt att förlänga hyresavtalet kring arenan.

Resultatet för verksamhetsåret 2024-2025 pekar på ett minusresultat på omkring 20 miljoner kronor  för koncernen Leksands AB, med den ideella föreningen Leksands IF..

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Ishockeyns SM-final, Brynäs-Luleå ger inte bara miljonintäkter till finallagen, boksluten i maj/juni blir oftast  rolig läsning, 

Undantaget är Skellefteå AIK som efter förra våren SM-guld bokförde ett ekonomiskt minusresultat på 4,8 miljoner .Ökade personalkostnader, det vill

säga löner, angavs som främsta anledning.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

 

I rena glädjeyran storspelade  Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.

SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.