Fotbollen öppnar för ja till Ryssland

 Svensk idrottsrörelse, med idrottsminister Jakob Forssmed (kd) i spetsen, tar helt avstånd från IOK:s Internationella Olympiska Kommittés besked under tisdagen att ryska idrottsmän välkomnas i internationell idrott, från och med sommarspelen i Los Angeles 2028.

-Ett bedrövligt beslut som helt spelar president Putin i händerna. Det är felaktigt, tråkigt och olyckligt. Ingenting har förändrats i situationen mellan Ryssland och Ukraina, betonar Jakob Forssmed.

SER ni hur rosten fläckar OS-ringarna som inte glittrar längre.

 

EVENT.  Svensk idrottsrörelse, med idrottsminister Jakob Forssmed (kd) i spetsen, tar helt avstånd från IOK:s Internationella Olympiska Kommittés besked under tisdagen att ryska idrottsmän välkomnas i internationell idrott, från och med sommarspelen i Los Angeles 2028.

-Ett bedrövligt beslut som helt spelar president Putin i händerna. Det är felaktigt, tråkigt och olyckligt. Ingenting har förändrats i situationen mellan Ryssland och Ukraina, betonar Jakob Forssmed.

Noterbart är att USA:s president Donald Trump är ordförande i organisationskommittén för OS-spelet 2028.

Fortfarande är det dock de internationella förbunden som har sista ordet vad gäller olympiskt deltagande. 

World Athletics, det internationella friidrottsförbundet, ordförande Sebastian Coe, England, har fortfarande en total avstängning av ryska idrottare och dessa kan i nuläget inte delta i OS.

Två svenska damer i IOK

 Det samma gäller internationella skidskytteförbundet, ordförande Sveriges Olle Dahlin, som ännu förordar en total avstängning.

IOK, som sedan 2025 leds av  Kirsty Coventry från Zimbabve kommer senare att lämna besked om användningen av ryska flaggor, nationalsång, färger eller andra ryske kännetecken. Ryssland har varit i krig med Ukraina sedan den fullskaliga invasionen i februari 2022. 

Sverige har för närvarande två ordinarie ledamöter i IOK. Dessa är Gunilla Lindberg, invald 1996 och en av IOK:s mest erfarna medlemmar, hon innehar flera tunga uppdrag och anses stå Kirsty Coventry nära. Ledamot är också Petra Sörling, invald i oktober 2023.  Hon är även ordförande i internationella bordtennisförbundet, ITTF, och märkligt nog vice ordförande i SOK, Sveriges olympiska kommitté.

Idrottens Affärer har tidigare uppmärksammat Sörlings dubbla stolar, det tycks varken bekymra henne eller SOK-styret i övrigt.

SOK:s ordförande Hans von Uthman var på tisdagen mycket tydlig med IOK:s besked.

-Vi har inte ändrat från syn och ingenting har förändrats i relationen Ukraina-Ryssland. Tyvärr är beskedet inte oväntat, sedan Belaus tidigare välkomnats och även parasporten har sagt ja till ryskt deltagande. Nej, IOK:s besked är bedrövligt, säger Hans von Uthman till SVT-sporten. 

Kommer från ryska armén

Det är väl känt att en majoritet av ryska idrottsmän – och kvinnor har fått sin elitidrottskarriär via den ryska armen och idrotten utgör en stor del av den ryska propagandaapparaten.

Det är inte bara IOK som vill normalisera den ryska aggressionen i Ukraina.

Enligt uppgifter till Sky Sports är FIFA, det internationella fotbollsförbundet, på väg att ta in Ryssland och Belarus i turneringar och FIFA-arrangemang.

-Vi kommer att diskutera att häva förbudet, efter att IOK gav besked att ryska idrottare får delta i OS från och med 2028, uppgav en talesman för FIFA.

-Nästa steg för oss blir att analysera beslutet, därefter lämnar vi besked, i syfte för samordning med berörda intressenter, sades vidare.

Ordförande Gianni Infantino har i tidigare intervjuer sagt att FIFA måste överväga att åter släppa in ryska lag.

Infantino öppnar för ja

-Den här avstängningen har inte uppnått någonting. Den har bara skapat mer frustration och hat, sade Infantino, senast i maj 2026.

FIFA har redan tagit ett första steg, Rysslands P 15-landslag har fått grönt ljus för ungdoms-VM i Azerbajdzjan i oktober i år.

  Hockeyvärlden fruktar i dag att IIHF, det internationella förbundet, ska häva sin avstängning i närtid. I varje fall i god tid före kommande World Cup under 2027 där arrangören i Kanada har som krav ett ryskt deltagande.

Ledamot i IIHF:s council är Anders Larsson, ordförande i Svenska Ishockeyförbundet, och även han vice ordförande i SOK.  Dubbla stolar även för honom.

Hans von Uthman har tydliga problem i sin styrelse, SOK:s verksamhet finansieras årligen med fler miljonbelopp av den svenska staten.

Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Drömmen kan bi sann, En seger bedömdes som värd 50 miljoner – så mycket hade Mjällby chans att tjäna på tisdagskvällens match.

Och visst lyckades de , det här gänget från Sölvesborg ser inget som omöjligt – och nu öppnas portarna till det stora kassaskrinet - Champions League är  inte bara en hägring efter totalt 3–0 mot Lincoln Red Imps.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja