AIK öppnar klädbutik

AIK Fotboll AB går nu in i modebranschen. Mitt i Stockholms city öppnas The Terrace. AIK driver The Terrace som ett helägt dotterbolag.

- Det här är det första steget på vår resa för att hitta nya intäktskällor för AIK utanför fotbollen. Det är tänkt att vara ett nytt ben som kan hjälpa oss att få in mer pengar som vi kan satsa på att bli bättre på fotboll, säger AIK:s VD Charlie Granfelt.
Butiken samarbetar med ett flertal ledande varumärken. Leder satsningen gör Niclas Rodin, med bred erfarenhet från detaljhandel, som ser den givna styrkan i målgruppen.
- På läktarna har vi sett samma modegrad under många år och det är också där jag fick idén till The Terrace. Majoriteten av våra besökare (ca 300.000 per år) använder kläder i hög grad från starka varumärken i samma stil. En stil som vi tror är tidlös och förstärks genom valen av våra varumärken. Med det tror vi oss attrahera nya kunder oberoende av deras fotbollsintresse i såväl butiker som på vår sajt.
- Det centrala läge som The Terrace får genom butiken i SOUK menar vi kommer att vara en grundparameter för butikens framgång. Vi vill dessutom erbjuda besökarna något extra och lägger stor vikt vid moderna högkvalitativa varumärken och bra service, säger Granfelt.


Fotbollens globala förändring och ekonomiska tillväxt återspeglas även i allsvenska Hammarby IF:s bokslut för 2024. Under året växte koncernens eget kapital till 146,6 miljoner, jämfört med 103 miljoner för 2023. 

Under 2024 uppgick Hammarbys intäkter till 384 miljoner, en ökning med närmare 45 procent jämfört med 2023.

Gothenburg Tennis Center är en nytennishall mitt i Delsjöns natur- och idrottsområde där en mängd föreningar inom helt olika idrotter bedriver sin verksamhet. Gothenburg Tennis Center arbetar med att utbilda och utveckla unga tennistalanger och vara ett komplement till de befintliga tennisklubbarna i regionen. Via fler banor i regionen skapas också fler möjligheter för barn och unga att börja att spela tennis, samtidigt som det skapar förutsättningar för de unga spelare som vill göra en elitsatsning .

Det var dagen då Therese Johaug skulle v isa att det går att komma tillbaka efter ett  upehåll. Så kunde hon  motivera all träning inför återkomsten. Genom att erövra segern bevisade hon sin särklassiga förmåga. Så gick hennes tankar.

Det var också dagen då Frida Karlsson skulle visa att hon kunde mycket mera. Hon var färdig för de stora uppgifterna. Hon skulle besegra Therese Solhag.  De tankarna rörde síg ständigt och jämnt i hennes huvud under alla träningspass med sikte på Trondheim.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

I  en intensiv nyhetsflora  försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda  budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”. 

I november, då föreningen fyllde 15 år,  kunde ordförande Jerry Sjögren meddela att klubben vunnit 100 000 på JOYNA. Några månader senare var det dags igen. Samma lotteri. Samma summa. Samma glädje.

 – Galet, helt otroligt, säger en glad kassör vid namn Nina Sjögren.

Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.

Affären påverkar åtskilliga sportintresserade  människor.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.