Stig H startar egen akademi
- Stipendiaterna är travsportens framtida galjonsfigurer och det känns viktigt att kunna stödja dom under en längre period, säger Stig H Johansson.
Stig H-Akademien kommer årligen, i samband med Sverigeloppet på Solvalla i slutet av juni, att anordna ett seminarieprogram med inriktning på aktuell forskning men också med starkt inslag av försäljning och kundvård. Samtliga tidigare stipendiater kommer att inbjudas.
- Jag har under större delen av min karriär varit så lyckligt lottad att jag i princip haft ständig kö av hästägare. Framtidens travtränare kommer att få jobba hårt för att hitta nya hästägare. Det räcker inte längre att gå upp tidigt på morgnarna och jobba sju dagar i veckan. Det gäller att ta hand om kunderna och se till att de trivs, säger Stig H.
Stig H Johanssons stipendiefond grundades i samband med Stig H:s 50-årsdag. De centrala organisationerna, Svenska Travsportens Centralförbund (STC) och AB Trav och Galopp (ATG), skänkte då en rejäl grundplåt och personer, företag och andra organisationer, som uppvaktade i samband med högtidsdagen, uppmanades också att skänka pengar till stipendiefonden. Fonden har sedan under åren tillförts medel från hästägare och andra givare.
Sponsorerna Agria, Solvalla, ATG, STC och mediaföretagen Travronden och Dagens Spel har lovat att stötta Stig H-Akademien under en period av tre-fem år.
Mest lästa just nu
Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning
”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.
- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.
Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar. Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap
Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.



















