Stig H startar egen akademi

Stig H Johansson, Sveriges främste travtränare, har under 13 år utdelat ett årligt stipendium till två lovande lärlingar inom travsporten. Nu går Stig H ett steg längre och omvandlar stipendiefonden till "Stig H-Akademien".

- Stipendiaterna är travsportens framtida galjonsfigurer och det känns viktigt att kunna stödja dom under en längre period, säger Stig H Johansson.

Stig H-Akademien kommer årligen, i samband med Sverigeloppet på Solvalla i slutet av juni, att anordna ett seminarieprogram med inriktning på aktuell forskning men också med starkt inslag av försäljning och kundvård. Samtliga tidigare stipendiater kommer att inbjudas.

- Jag har under större delen av min karriär varit så lyckligt lottad att jag i princip haft ständig kö av hästägare. Framtidens travtränare kommer att få jobba hårt för att hitta nya hästägare. Det räcker inte längre att gå upp tidigt på morgnarna och jobba sju dagar i veckan. Det gäller att ta hand om kunderna och se till att de trivs, säger Stig H.

Stig H Johanssons stipendiefond grundades i samband med Stig H:s 50-årsdag. De centrala organisationerna, Svenska Travsportens Centralförbund (STC) och AB Trav och Galopp (ATG), skänkte då en rejäl grundplåt och personer, företag och andra organisationer, som uppvaktade i samband med högtidsdagen, uppmanades också att skänka pengar till stipendiefonden. Fonden har sedan under åren tillförts medel från hästägare och andra givare.

Sponsorerna Agria, Solvalla, ATG, STC och mediaföretagen Travronden och Dagens Spel har lovat att stötta Stig H-Akademien under en period av tre-fem år.

Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.

 En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.

RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja