21, 8 miljoner såg Favre bli historisk

Publiken strömmar till i Champions League, Australien Open får en vinsponsor, 21,8 miljoner amerikaner innebar rekordmånga tv-tittare, Sebastian Larssons Birmingham har fått ny ägare – där är bara några av dagens rapporter från idrottsvärlden.

De europeiska toppklubbarna i fotboll klarar sig ganska hyggligt undan dessa kristider. I alla fall när det gäller publikintäkter. Efter de två första omgångarna av Champions League har publiksnittet ökat med fem procent från i fjol, till 37 500 åskådare i snitt per match.
Det är Deloitte som gjort undersökningen som också visar att i England är ökningen mindre, en procent när det gäller Premier League, där 75 procent av klubbarna ändå frusit biljettpriserna på fjolårets nivå eller sänkt priserna. (Sportbusiness)

****

Knappt hade den holländska finansjätten ING lämnat Renaultstallet i Formel 1 efter krasch-skandalen i Singapore, förrän ett nytt sponsorobjekt presenterades. Nytt och nytt, snarare en förlängning. Det handlar om Hollands landslag i fotboll som nu får en huvudsponsor till 2018, vilket inkluderar tre VM, närmast i Sydafrika nästa år. Dit kvalificerade sig ju ett av fotbollsvärldens mest spelglada lag genom åtta segrar av lika många möjliga. ING hoppas säkert slippa en krasch i Sydafrika.  Man lägger ju ända 5 miljoner dollar per år. (SportsPro)

****

Wimbledon har sin champagne med jordgubbar, Australian Open kör med vin, Jacobs Creek närmare bestämt. Vintillverkaren ska lansera nyheter i en kampanj som bygger på "karaktär" och tycker att idrottspubliken i tennis är en lämplig målgrupp och går därför in på en högre sponsornivå än tidigare i säsongens första Grand Slam-turnering och lägger upp 2,5 miljoner dollar årligen i tre år. Samt en del flaskor och boxar får man förmoda. (SportsPro)

****

Minnesota Vikings seger över Green Bay Packers i direktsändning på ESPN Monday Night Football sågs av 21,8 miljoner amerikanska tv-tittare. Det är rekord för ett program i kabel-tv-nätet.
Anledningen stavas Brett Favre. "Gamlingen" och quarterbacken, tre gånger utsedd till NFL:s mest värdefulle spelare och segrare i Super Bowl för sitt förra lag Packers, mötte nu just Packers med Vikings. Han blev med segern den ende spelaren i NFL som varit med och besegrat samtliga 32 lag. Få saker lockar amerikaner mer än en riktig hjältesaga. (Sportbusiness)

****

Sebastian Larssons Birmingham har ny ägare. Det är affärsmannen Carson Yeung från Hong Kong som köpt 94 procent av aktierna för 81,5 miljoner pund, eller så där 912 miljoner svenska kronor. Köpet sker genom Yeungs bolag Grandtop International Holdings som förklarar att man kommer att utnyttja rätten att löpa ut övriga aktieägare eftersom han har över 90 procent av aktierna.
Dessutom har jumbolaget Portsmouth bytt ägare för andra gången på några månader. Den saudiske affärsmannen Ali Al Faraj har nu kontroll på 90 procent av aktierna i klubben sedan Sulaiman Al Fahim, som köpte klubben i somras för 97 miljoner dollar, sålt dessa. han behåller resterande 10 procent. Portsmouth, som vann FA-cupen 2008 har sett spelare för 100 miljoner dollar försvinna från klubben, och som nu sladdar i Premier Leagu, riskerade förvaltarskap och spelarna har inte fått lön för september.
Klubben säger nu att köpet skapat stabilitet och att man nu ska bygga en organisation för framtiden. I den ingår spelarköp, ny träningsanläggning och modernisering av arenan Fratton Park. (Sportbusiness)

****

Det är upplagt för rejäla högljudda och armviftande diskussioner i Italien. Efter det att Rio tilldelats OS 2016 så anser italienarna att OS nog kommer tillbaka till Europa 2020 (trots att London arrangerar 2012). Problemet är bara att både Rom och Venedig anser sig vara självklara val. Rom förlorade, som ni kanske kommer ihåg, kampen om spelen 2004 till Aten 2013 tar IOK beslut om vilken stad som får OS 2020. (Sportbusiness)

****

NHL-laget New York Islanders moderniserar sin arena i ett jätteprojekt som finansieras av Nassau County, öster om New York. Därmed blir laget kvar i Nassau och fortsatt en viktig marknadsföringsingrediens. Kostnaden för projektet beräknas till 3,8 miljarder dollar, hiskeliga 26,6 miljarder (!) kronor. Men då skapas förstås förutom en toppmodern hockeyarena också 2 300 bostäder, hotell, kontor och ett konferenscenter. 75 000 jobb över 8-10 år beräknas i projektet och 19 000 permanenta anställningar.
Nassau County försäkrar att inga skattepengar ska användas för detta. Renoveringen av Veterans Memorial Coliseum kostar 320 miljoner dollar och Islanders betalar 1,5 miljoner dollar per år i hyra. Därmed stannar klubben också till år 2030. (Sportbusiness)

****

Olympiastadion i Rom delas ju av Roma och Lazio men nu har Roma bestämt sig för att hitta en egen arena och lämna konkurrenten kvar. I stadsdelen Aurelia har klubben hittat mark och en skiss på den nya arenan finns. På den finns definitivt inga löparbanor, däremot gott om sittplatser och VIP-områden. Kostnaden för projektet beräknas till 300 miljoner euro och arenan ska vara färdig om fyra år.
Det är främst de "låga" intäkterna från publik matchdagar som gjort att Roma bestämt sig för att bygga en arena som ska locka fler åskådare till en trivsammare miljö. Roma har precis som Chelsea, Tottenham och andra toppklubbar med liten publikkapacitet eller "fel" typ av arena, hamnat efter i intäktsligan. (Sportbusiness)

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Svenska Skidskytteförbundet  har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera. 

För ett år sedan presenterades en anläggningsfond  där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.

Fföreningar runt om i landet ska  få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och  trygga anläggningar fram till 2031. 

Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.

 Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.