Ishockeyns galna peningcirkus

Nyss firade han segern i  Stanley Cup med Florida Panthers , nu har backen Oliver Ekman-Larsson, 32 år, både fått ny klubbadress och gått in med 1.5 miljoner kronor till sin moderklubb, Tingsryds AIF i hockeyallsvenskan, HA.

Därmed har lagets chanser till fortsatt spel i HA ökat väsentligt, senast under onsdagen, 3 juli, har Svenska Ishockeyförbundets licensnämnd krävt besked om en kapitalsäkringsgaranti, ett borgensåtagande, på 2,5 miljoner kronor. I annat fall väntar tvångsnedflyttning till Hockeyettan.

Oliver Ekman-Larsson tog de första skridskoskären som liten grabb hemma i Dackehallen hemma i Tingsryd. Nu är han en etablerad toppspelare i NHL och tjänar nästan ofattbart mycket pengar på hockeyn. Men just därför kan han rädda sin moderklubb. Foto: Jonas Ekströmer / TT

 

Ordförande Jan Pyrell bekräftar för Smålandsposten att ”Oel” är en av föreningens framtida finansiärer. Det var i Dackehallen som ”Oel” tog sina första skridskoskär och hans morfar, Kenneth Ekman, var tidigare en av TAIF:s största spelarprofiler.
-”Oel” har bidragit med ett aktieägartillskott. Det är garantier, och man får se hans bidrag från två olika håll, menar Jan Pyrell.

Rivalen skänker pengar

Tingsryds utsatta läge har också uppmärksammats av, lokalrivalen, SHL-laget Växjö Lakers. Föreningen har beslutat att skänka hela behållningen, 250 000 kronor, på en så kallad ”Skills gala” i höst. Lakers har  även meddelat licensnämnden att föreningen garanterar den nämnda summan.
Inför 2024-2025 års säsong har Tingsryd ansökt om ett så kallat kontrollår, som innebär att föreningen nästa vår ska kunna redovisa ett eget kapital på 10 procent av omsättningen. För Tingsryds del cirka 2.5 miljoner.
Licensnämnden godtog inte ansökan och avslog begäran. Bokslutet för 2023-2024 visade minus 4 miljoner och flera tunga sponsorer hotade att dra in sitt stöd.
Enligt Jan Pyrell uppgick garantin på måndagen till 1,7 miljoner, plus  Ekman-Larssons aktieägartillskott.
För en vecka sedan hyllades ”OEL” som en av Floridas stora cuphjältar efter finalseger mot Edmonton i match 7 om Stanley Cup pokalen.  Nu blir Toronto ny klubbadress, kontraktet är på fyra år och värt 37 miljoner kronor årligen.
 Hösten 2023 blev Ekman-Larsson utköpt av sin tidigare klubb Vancouver som garanterar honom 26,1 miljoner kronor årligen i nu sex år. Han nya hockeylön blir från och med nu 63 miljoner kronor.

Hedmans nya kontrakt

Apropå hockeypengar,  backen Victor Hedman, Dallas, har precis tecknat ett nytt avtal med Dallas stars, ett kontrakt värt 85 miljoner kronor de närmaste fyra åren.
Apropå hockeypengar, forwarden  Filip Forsberg, den gångna säsongen i Vancouver går till Boston och hans nya lön blir 82 miljoner årligen i sju år.
Mera hockeypengar, Malmö Redhawks i SHL, meddelar att föreningen den gångna säsongen  lyckades sänka sina personalkostnader, löner, med 13,8 miljoner. Det bidrog i hög grad till att koncernens resultaträkning gav ett plus på 2,95 miljoner.
Och ännu mera hockeypengar, i SHL-laget Leksand ökade lönekostnaderna med 12 miljoner och underskottet uppgick till 11,5 miljoner. I Falu-Kuriren skriver Gabriel Ehrling Perers på ledarplats  om den nyligen genomföra årsstämman: ”att upprorsstämningen har lagt sig men att grundkonflikterna förblir olösta”.
 Han konstaterar också att har föreningen har en livsfarlig ekonomisk strategi och citerar industriikonen Marcus Wallenberg den äldre. ”Det är som att kissa i byxorna, värmer gott i början, men sedan blir det obehagligt” .
Apropå hockeypengar, mesta mästarlaget Djurgården, 16 SM-guld, tar sats för en tredje allsvensk säsong i rad. Nya sportchefen Niklas Wikegård har vaskat om rejält i truppen. Förra säsongen lämnade ett minus på tre miljoner, externa finansiärer räddar Wikegårds satsning. Han är för övrigt övertygad om att en ny DIF-anda ska ta laget tillbaka till SHL.
Kjell Nilsson

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Brommapojkarna har sålt spelare i  rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh  Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Svensk ishockeys reformivrare möts av ringa förståelse inför lördagens årsmöte med förbundet.

  Stockholm, landets största distrikt, har tillsammans med Uppland och Gotlands-distriktet samt elitklubbarna Djurgården, AIK, Almtuna och SDE Hockey (damer), lämnat in fyra motioner med krav om nytänkande inom svensk ishockey.

Av handlingar till årsmötet framgår att förbundets styrelse yrkar på avslag av samtliga motioner.  Styrelsen sade bland annat nej till att två lag ska flyttas upp och ned mellan  SHL/HA och HA/HE och en gemensam ligaorganisation för SHL och HA.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete  via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta  över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.