Segsliten strid om lägenhet på Östermalm
När mannen är upptagen av jobbet som fotbollsdirektör i Milan får frugan rycka in och bevaka familjeaffärerna. Därför kom Helena Seger till Stockholms tingsrätt på onsdagen för huvudförhandlingen i målet gällande en hyrestvist på Östermalm i Stockholm. Där har familjefadern,Zlatan Ibrahimovic via sitt fastighetsbolag stämts av en hyresgäst.
Oenigheten är långvarig och parternas tvist segdragen. Nu har processen pågått i ett år. Men det finns det en förhoppning om en uppgörelse på fredag. Först ska vittnen höras under torsdagen.
Zlatan är själv inte på plats då han följde Milans match Brügge på San Siro på tisdagskvällen, men sambon, Helena Seger, representerar familjen.
Under den första dagen i tingsrätten var inresset stort från allmänheten. Platserna för åhörare räckte inte utan några personer fick lämna tingsrätten.
På torsdagen ska vittnen höras och på fredags avslutas förhandlingen.
Allt bottnar i Zlatans köp, för 130 milljoner, av ett hyreshus på Östermalm i Stockholm för två år sedan. Fotbollsstjärnan sade därför upp kontraktet med uthyrningsbolaget våren 2023 och därmed skullehyresgästerna. lämna huset. Tidigt hamnade ibrahimovic i en konflikt med en hyresgäst spch detet gällde just den lägenhet som familjen ibrahimovic hade tänkt att ta över
Hyresgästen hävisar till besittningsrätten oh vill inte flytta. Den planerade renoveringen stoppades när denna person vägrade att lämna fastigheten. I stället stämde han Ibrahimovc – och krävde att få bo kvar med samma rättigheter som en förstahandshyresgäst.
Tvisten bygger på en dom från Högsta domstolen 2022, som stärkte hyresgästens rättigheter vid påstådda bulvanupplägg., men Ibrahimovics ombud förnekar det och säger att hyresgästen inte haft lägenheten som permanentbostad.
Till saken hör att hyresgästen har avböjt ersättningslägenheter som han har erbjudits.
Mest lästa just nu
Fotbollens play off semifinal mot Ukraina den 26 mars kommer allt närmare. Matchen ska avgöras på Estadi Ciutat de Valenica, hemvist för Levante, här har tidigare AIK:s och landslagets Johan Mjällby jagat spanska ligapoäng säsongen 2004-2005.
Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning
”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.
- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.
Att Ludvig Åberg är en världsspelare på golbanan vet vi. Han kan också vara rolig . Som inför frågan om han längtade efter att få inleda touren.
- Givevetvis. jag nästan klättrar på väggarna och vill att något ska hända. Att vi får börja
Hemma i Sverige är det många tusen golfentusiaster som förväntansfullt räknar ner. Det är inte många dagar kvar nu. Till att följa Ludvigs varjenda slag via TV:n. Om det så sker mitt på natten med tanke på tidsskillnaden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar