Stödet från 500 000 amatörer räckte inte
Svensk golf upplever en historisk boom med rekordmånga medlemmar och spelade ronder under 2025. I september hade Svenska Golfförbundet över 577 000 aktiva medlemskap, vilket överträffar tidigare toppnoteringar.
Räkna med en majoritet av de entusiasterna såg fram emot en underhållande söndagskväll med han som är allra bäst på att hantera en golfklubba - Ludvig Åberg.
Men det blev en jobbig söndag för Ludvig Åberg när The Players avgjordes på TPC Sawgrass. Efter nio hål var han fortfarande i ledning med två slag men efter att ha slagit i vattnet både på hål 11 och hål 12 samtidigt som konkurrenterna gjorde birdies försvann segerchanserna snabbt.
Det var en besviken Åberg som mötte media efter tävlingen.
– Jag är mycket besviken. Det kändes bra i början men det gled iväg från mig på slutet med några dåliga svingar, konstaterade han.
Han hade en jobbig söndag när The Players avgjordes på TPC Sawgrass. Efter nio hål var han fortfarande i ledning med två slag men efter att ha slagit i vattnet både på hål 11 och hål 12 samtidigt som konkurrenterna gjorde birdies försvann segerchanserna snabbt. Det var en dysterÅberg som mötte media efter tävlingen.
– Jag är mycket besviken. Det kändes bra i början men det gled iväg från mig på slutet med några dåliga svingar, konstaterade han efteråt.
Det började på hål 11. Efter en bra drive mitt i fairway hade Åberg cirka 240 meter till flaggan. Men träsjuan svek den här gången och bollen seglade med vinden långt ut i vattenhindret på högersidan.
– Jag har haft den missen några gånger under veckan och jag blir lite snabb i svingen. Det är en av mina brister ibland och jag får lära mig av det och gå vidare.
På hål 12 kom istället en miss vänster med drivern. Det är ett hål som går att nå green från tee och Åberg valde en aggressiv strategi istället för att spela kort bunkern på högersidan. Efter dropp och för långt tredjeslag lämnade han hålet med en dubbelbogey.
– Det var bättre vind idag och det var bara en riktigt dålig sving. Det svider helt klart och jag hade gärna spelat om de två hålen.
Young vann efter 68:a
Nu blev det en slutlig delad femteplats, en klättring på FedEx-rankingen upp till plats 11 och ännu en fin placering. Segern gick till amerikanen Cameron Young som avslutade med 68 slag och slutade 13 under par, samma score som Åberg hade efter tre ronder.
– Jag hade såklart velat stå där Cameron står nu men om man ser det lite större så finns det många positiva saker att ta med sig när det gäller mitt eget spel. Det är så här det fungerar ibland i golf och jag hoppas kunna sätta mig i den här situationen många gånger framöver.
Mest lästa just nu
Fotbollen är glödhet i Stockholms-regionen, om någon tvivlar – titta i boksluten för 2025.
Det är märkligt nog endast AIK som faller ur ramen, här talar ordföranden i AIK Fotboll AB, Michael Jomer, om ekonomisk åtstramning efter ett minusresultat på 12,5 miljoner kronor.
Under 2026 ska kostnaderna kapas med 15 procent. AIK:s svaga siffror förvånar, allra helst som laget under 2025 noterade nytt skandinaviskt publikrekord med 30 023 åskådare i snitt per hemmamatch.
Linköping gör ensatsning som få andra kommuner mäktar med. För 700 miljoner kronor ska en ny multiarena byggas vid Stångebro och stå klar 2008.
– Det är efterfrågat och viktigt både nu och för kommande generationer, säger Kristina Edlund (S), kommunstyrelsens ordförande.
Svensk golf upplever en historisk boom med rekordmånga medlemmar och spelade ronder under 2025. I september hade Svenska Golfförbundet över 577 000 aktiva medlemskap, vilket överträffar tidigare toppnoteringar.
Räkna med en majoritet av de entusiasterna hade sett fram emot en underhållande söndagskväll med han som är allra bäst på att hantera en golfklubba - Ludvig Åberg.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Att sitta hemma, varmt och bekvämt och ändå vara närvarandet där och då, se händelserna oavsett när och var, det är idealet för åtskilliga människor. Direktsänd sport i tv lockar miljontals tittare. Och de är beredda att betala. Det insåg ledningen på Bonnier News som har investerat allt mer i sporträttigheter. Teknik kostar miljoner och investeringarna är också stora. Men så kan koncernen och alla dess tidningar nu presentera många sporträttigheter, ja, gränslöst mycket.Bonnier News tar, tillsammans med Gota Media och Erna Media, ytterligare steg i storsatsningen på livesänd sport.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar