Ludvig Åberg i en annan dimension
19:e upplagan av Tour de Ski var inte bara en sportslig, utan också en ekonomisk fullträff, för Norges Therese Johaug, 36 år.
Hon fick med sig hem över 1,2 miljoner i prispengar, totalseger i cupen, samt delseger i ytterligare en cup, klättring (jämför bergspriset i Tour de France), samt ersättning från fyra enskilda etapper.
En annan pålitlig idrottsstjärna är Ludvig Åberg som också redovisar plussiffror.
Hennes totalseger var den fjärde i ordningen och hon tangerade nu polskans Justyna Kowalczyks rekord. Hon gick också upp på andra i den totala världscupen efter Jessie Diggins, USA.
Så mycket tjänade åkarna i Tour de Ski, damer: 1 Therese Johaug, 1 258 542 kronor, 2 Astrid Öyre Slid, Norge, 818 452 kronor, 3 Jessie Diggins, USA, 610 852 kronor. 6 Ebba Andersson, 195 857 kronor, 14 Moa Ilar, 48 890 kronor, 18 Linn Svahn, 48 890 kronor.
Herrar: Johannes Hösflot Kläbo, Norge, 1 270 775 kronor, 2 Mika Vermeulen, Österrike, 709 859 kronor, 3 Hugo Lapalus, Frankrike, 563 134 kronor. 9 Edvin Anger, 195 857 kronor, 13 William Poromaa 55 084 kronor, 56 Marcus Grate, 24 466 kronor.
Therese Johaugs segrartid uppför den fruktade slalombacken, Alpe Cermis, var bättre än 20 herråkares tider. Hon var exempelvis 36 sekunder före landsmannen Petter Northug, som deltog i ett motionslopp före elitklättringen.
-Jag har slagit herrar förr, och är inte överraskad, kommenterade Therese Johaug för norska NRK.
Av svenska atleter på snö hade Sara Hector en bra ekonomisk helg.
Dubbelt belönad
Hennes trumf i storslalom i slovenska Kranjska Gora , hennes sjunde totalt, innebar ett kassatillskott på cirka 495 000 kronor. Hon är också med i toppen av den totala världscupen där segrarchecken är på 1,5 miljoner kronor.
Hon var en rejäl bubblare på inkomstlistan säsongen 2023-2024, hon klättrade då från 12:e plats till andra plats med 2 298 000 i inåkta pengar, och slutade på fjärde plats totalt i världscupen.
På listan över de vinteridrottare som tjänat mest under förra säsongen var 11 av 15 kvinnliga idrottare. Topp fem såg ut så här:
1 Linn Svahn, längd 2 652 000 kronor, 2 Sara Hector, alpint, 2 298 000 kronor 3 Frida Karlsson, 2 201 000 kronor, 4 Elvira Öberg, skidskytte, 2 095 00 kronor, 5 Sebastian Samuelsson, skidskytte, 1 684 000 kronor.
Skidskyttets Hanna Öberg, i topp efter säsongen 2022-2023 med intjänade 2 357 000 kronor dalade under fjolåret till åttonde plats med 1 288 000 kronor i prispengar.
Det är stora skillnader i prispengar mellan alpint, skidskytte och längd. Den alpina världscupen är en enormt stor industri och närmast nationalsport i flera mellan-Europeiska länder. Som Österrike, där tävlingarna i Kitzbühel kan samla 50 000 åskådare per dag i fyra dagar.
Skidskytte har under senare år flyttat fram sina positioner med en total prispott på nio miljoner euro, cirka 107 miljoner innevarande säsong. Antalet åkare som får del av priskakan har ökat. En delseger i världscupen är värd 172 000 kronor..
I längd har prisbeloppet succesivt höjts men från en låg nivå. I individuella lopp fördelas en pott på 55 000 CHF, med 15 000 CHF till vinnaren i varje enskilt lopp, cirka 185 000 kronor efter en kurs på 12,45 kronor. I totalcupen erhåller vinnaren 60 000 CHF eller 747 000 kronor.
Notera att prisbeloppen är samma för herrar och damer inom samtliga tre discipliner.
Bara oplus för Ludvig
Golfsportens utövare tävlar i en helt annan dimension är de som sliter på snö.
Eslöv-sonen Ludvig Åberg fyllde på kontot med - och han beksvenska kronor i helgen efter en delad femteplats på the Planatation Course på Hawaii i PGA tävlingen The Sentry.
Totalt slutade Åberg 24 slag under par, och var 11 efter segrade japanen Hidek Matsuayma 35 slag under par och nytt rekord för PGA-touren. Vinstchecken var på 28 miljoner.
Ludvig Åberg summerade
-Det har varit perfekt att starta upp säsongen här. Jag ser fram emot en lång och bra säsong.
Kjell Nilsson
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Det egentliga verklighetsfrämmande sker. En klubb i fotbollsallsvenskan hotas i sin grund mitt under pågående seriespel. Den ekonomiska krisen är total och nu varslas alla anställda om uppsägning i IFK Norrköping.
Underskottet från i fjol om 43,8 miljoner tynger ekonomin och ledningen skriver nu: ”Det ekonomiska läget är extremt ansträngt”.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Med 55 000 anmälda deltagare till Göteborgsvarvet och i dagsläget över 70 000 anmälda till Varvetveckan, väntar en närmast sanslös löparfest fylld av 100 000-tals åskådare och gemenskap , rörelseglädje och gemenskap i ett av väst-Sveriges största event som är årligen återkommande..
– Det här är inte bara ett lopp, det är en del av Göteborgs själ. I år firar vi 45 år av löparglädje och det kommer märkas – både på banan, i publiken och i hela upplevelsen runt omkring, säger Eva-Lena Frick, förbundschef på Göteborgs Friidrottsförbund.
Och inte minst - intäkterna ökar, vilket berikar Göteborgsidrotten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.
På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen.
Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.