Två tränare från succén tar över MFF

MFF har bekräftat. klubben gör ett dubbelklipp. Förhandlingarna med två tränare från den mest framgångsrika klubben i Norden de senaste åren, Bodø Glimt, är nu avslutade med önskvärt resultat. Gaute Helstrup är just nu  assisterande tränare i Kjetil Knutsen och, men är beredd att coacha MFF, och det ska ske med ytterligare en person från succéklubben, Asmund Björkan,. Samtidigt sker en total översyn av spelartruppen så MFF gör verkligen en genomgripande renovering

Gaute Helstrup från norska toppklubbar som Tromsø och Rosenborg och senast Bodø Glimt blir MF:s nye tränare. Foto: Rune Stoltz Bertinussen / NTB

Uppgifter från Malmö har gjortgällande att flera tränarkandidater har varit  synliga i stan, men det har inte blivit slutlig träff på någon, förrän nu. Nu med facit så har det  handlat om en paketlösning så det är inte undra på att lösningen har dragit ut på tiden.  

Gaute Helstrup och Asmund Björkanhar starka meriter och ingått i Bodös succeförvandling till ett internationellt lag med mång framträdande spelare.  nu kunde ite motdtå lockelsen att ta över Malmö FF 

50-årige Gaute Helstrup har tidigare varit huvudtränare för Tromsö, HamKam och Tromsdalen.

Bodø Glimts succé har inte förbigått någon med fotbollsintresse. Att MFF får chans att implementera den fotbollskulturen låter spännande och en ny framtid öppnas för klubben.Därför ska MFF ha tagit kontakt med Gaute Helstrup. 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Här är nyheten som skakar om ettan i Allsvenskan. Klubbdirektören Martin Malmberg lämnar Sirius med omedelbar verkan.

Det här väcker reaktion och frågetecken i fotboll.Sverige,

"Ett gemensamt beslut", heter det från klubben, men många vill veta mera. Varför - ovch på vem tog initiativ?

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Lugnet är platsen för VM i vinter. Arrangörerna vill tro på ett lyckat arrangemang, men planeringen flyter inte alls som alla hoppades. 

Inget tv-bolag har accepterat prislappen på VM.

Globala mediabolaget Infront media förhandlar för internationellla skidförbundets räkning men har ännu inte nått resultat. 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Det svenska medieföretaget Sportway tar över medierättigheterna för Handbollsligan Dam och Handbollsligan Herr. Målet är att bygga en starkare och bredare närvaro för svensk elithandboll och och öka tillgängligheten  för entusiasterna. Alla matcher i elitligorna ska direktsändas.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja