Miljardcirkus i gungning

Formel 1-cirkusen söker intensivt efter nya sponsorer. Från 2006 är tobaksreklam inte tillåtet inom EU. Därför måste fem av teamen, som är starkt beroende av tobakspengar, hitta nya sponsorer. Flera skulle vilja hitta ryska stålmiljardärer som vill investera 100 miljoner dollar – och helst mer.
Under 2004 slukar formel 1-stallen 17 miljarder kronor.
Då finns hela skalan från Minardi som har en budget om 372 miljoner till Ferrari med nära tre miljarder. Det är stor skillnad på de italienska stallen. Men så har Ferrari en tobakssponsor som bara den bidrar med 630 miljoner.
Men 2006 får det inte längra finnas någon tobaksreklam. Och när utvecklingskostnaden har stigit gigantiskt är det logiskt att oron sprider sig bland och inom alla team. Vad ske egentligen ske?
I det läget önskar sig alla exempelvis en rysk oljemiljardär.
En sådan uppenbarar sig i Midland F1.
Alexander Shnaider lättar på plånboken och uppgifter gör gällande att chassit ska byggas av italienska Dallara, högkvarteret ska ligga i London och minst en av förarna ska vara ryss.
Trevor Carlin, mannen som upptäckte Jenson Button, ska bli stallchef, 28 ingenjörer arbetar med bilen sedan ett par månader och de första testerna sker om ungefär tio månader.
- Vi vet att det krävs ungefär 100 miljoner dollar för att överleva i formel 1 och vi är beredda att investera dem, säger Alexander Shnaider i ett uttalande.
Jämför med de främsta teamen som har budgetar på minst 300 miljoner dollar.
Det är alltså inte fråga om vilka förändringar som kommer att ske utan hur omfattande dessa blir.
Det har redan framkommit att Jaguar ska säljas samtidigt som Jordan och Minardi har stora finansieringsproblem.
Bantade kostnader blir ett absolut krav för alla – och så står Ferrari där i en exklusiv del av depån. 

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

När Kennet Andersson  dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal  och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige.  Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor. 

Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.  

Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp  sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen