Svenskbåt finansieras av biofilm

I november inleds Volvo Ocean Race. Det finns en svenskbåt och den finansieras av Disneykoncernen för att marknadsföra en ny piratfilm med Johnny Depp.
Johan Salén, Richard Brisius och Magnus "Mange" Olsson fanns med i Assa Abloy i förra jorden runt-kappseglingen och nådde en andraplats. Då representerades Sverige även av Team SEB.
Nu blir det ingen blågul representation, men trion Salén, Brisius och Olsson leder satsningen med Pirates of the Caribbean II. En amerikanska satsning som också ska få en amerikansk skeppare.
Volvo Ocean Race inleds med en segling i hamnen i Sanxenxo i Galicien den 5 november. Den första etappen startar i Vigo en vecka senare och båtarna fortsätter sedan mot Kapstaden, Melbourne, Wellington, Rio de Janeiro, Baltimore, New York, Portsmouth och Rotterdam med slutmål i Göteborg den 17 juni nästa år.
Sju båtar från sex syndikat är anmälda till tävlingen. Båtarna är den här gången något större än senast och har beteckningen, VO 70. 

Mera seglarnyheter:
Regeringen vill inför en lag om sponsringsförbud för tobaksbolag. Konsekvens kan bli att tävlingen Swedish Match Cup försvinner.
Ledningen för tobaksjätten Swedish Match skriver nu ett brev till folkhälsominister Morgan Johansson.
- Det här kan bli ett kulturmord helt utan grund, därför måste vi reagera, säger Bo Aulin, chefsjurist hos Swedish Match.
Swedish Match är berett att acceptera ett sponsringsförbud för enskilda tobaksvarumärken, men varnar för konsekvenserna om även tobaksbolag omfattas av förbudet.
”Swedish Match kan tvingas dra sig ur Swedish Match Cup, en seglingstävling som är en av Sveriges största idrottsevenemang, med över 100.000 åskådare. Utan Swedish Match stöd torde evenemanget få mycket svårt att överleva", heter det i brevet.

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

När Kennet Andersson  dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal  och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige.  Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor. 

Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.  

Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp  sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen