Sponsorn blev kär i klubben
Allt var sig likt till dess att finansmannen Bo Johansson harklade sig och sa
- Jag ser inget snyggt sätt att linda in det här, så det är lika bra att jag går rakt på sak. Läget är följande: jag vill köpa Plannja Basket.
Luleå har fått sin egen Roman Abramovitch.
- Nja...Roman sa väl att han inte ens gillar fotboll. Och det delar jag i och för sig med honom. Jag tycker inte heller om fotboll, medger Bo Johansson i tidningen NSD.
Vad ett köp skulle innebära i penningsumma har inte Bo Johansson en aning om:
- Det är för tidigt att säga. Jag har svårt att uppskatta vad en verksamhet som går med förlust kan vara värd, men när föreningens värde slagits fast får jag helt enkelt garantera en summa.
- Alla ska känna att det här är ett steg framåt. Om någon eller några känner att det är ett steg tillbaka struntar vi i alltihop och fortsätter som vanligt.
Intresset för Plannja har funnits i många år, men växte avsevärt efter ett möte med Plannjas klubbdirektör Lars Mosesson, som också kommer från Gällivare. De hade mycket gemensamt och Bo Johansson klev in i basketsporten.
I dag är Obol en av Plannjas största sponsorer och huvudsponsor för hela basketligan. Företaget och Plannja har ett kontrakt värt en miljon kronor årligen. I fjol innebar det att klubben kunde genomföra en spektakulär värvning av stjärnforwarden Fred Drains från Norrköping
I februari ska Geneves samtliga sponsorer, bland annat Rolex, komma till Luleå för att träffa Plannjas sponsorer, ett möte ni syfte att nya nätverk ska uppstå.
- I mina ögon är Plannja världens bästa klubb. Den gör allt rätt. Sättet den jobbar på är expemplariskt och egentligen är det en solskenshistoria att en klubb från lilla Luleå har kunnat bli så stor och framgångsrik. Plannjas framgångar är välförtjänta, men jag har också sett hur man fått kämpa för att få ekonomin att gå ihop varje säsong.
- Nej, en sådan investering hade jag haft svårt att få igenom, eftersom den knappast lär generera några pengar. Min tanke är absolut inte att tjäna pengar. Det här vill jag göra av kärlek och intresse. Min dröm är att kunna utveckla Plannja och hjälpa klubben ut i Europa igen.
- Mer får man inte äga i Sverige enligt riksidrottsreglerna. Men det där är jag sugen att utmana. Elitklubbarna idag är ingen ideell verksamhet och skulle verksamheten bolagiseras fullt ut skulle vi inte behöva se affärer av den typen vi nu ser i IFK Göteborg.
- Just nu befinner vi oss i en idéfas och båda parter ska tänka igenom förlsaget. Sedan ska vi ha ett nytt möte i december.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Svenska Skidskytteförbundet har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera.
För ett år sedan presenterades en anläggningsfond där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.
Fföreningar runt om i landet ska få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och trygga anläggningar fram till 2031.
Det är en fullkomligt vedervärdig tanke att fotbollslandslaget ska misslyckas i kvalet i mars med den konsekvens som då uppstår. Det känns som himmel eller helvetet, för tillräcklig medvind kan få en så ofantlig betydelse
Inget VM- spel innebär en enorm besvikelse. Och inte nog med det – inte mindre än 97 miljoner skulle fladdra bort och inte kunna rädda Svenska Fotbollförbundet.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.



















