Posten gasar i STCC

Med 20 miljoner kronor över fyra år satsar Posten som en av de största sponsorerna i banracingens STCC. Engagemanget innebär också att Posten ger Janne Flash Nilssons stall, Flash Engineering, stora resurser. Flash får tillgång till 70 miljoner i en av de största svenska motorsportprojekten någonsin.
Med 20 miljoner kronor över fyra år satsar Posten som en av de största sponsorerna i banracingens STCC. Engagemanget innebär också att Posten ger Janne "Flash" Nilssons stall, Flash Engineering, stora resurser. ”Flash” får tillgång till 70 miljoner i en av de största svenska motorsportprojekten någonsin.

- Posten sysslar med breddsponsring. Vi är inte ute i periferin med vårt engagemang. STCC är ett stort och folkligt evenemang som också står för värden som Posten vill bli förknippade med, körskicklighet, kvalitet, snabbhet och teknisk innovation. Avgörande för det här engagemanget är förstås att tävlingarna sänds i tv det här året, säger Postens vice vd, Andreas Falkenmark.



Richard Göransson, Edward Sandström och Jan "Flash" Nilsson blir historiens snabbaste postiljoner.

Posten blir framträdande i STCC, med en exponering på stortavlor runt banan, på själva bilarna, i trycksaker och på flaggstänger. 20 miljoner kronor under fyra år fördelas på hälften STCC, andra hälften till Janne "Flash" Nilssons trebilsteam i STCC och två bilar i Porschecupen.
 
Justs nu planerar teamet  att flytta in i ett 100 kvm stort nybygge i Karlstad. Richard Göransson och Edward Sandström är engagerade som förare i STCC medan Janne ”Flash” själv blir manager och släpper ratten.
- Posten känns naturligt. Farfar hade ett postkontor och pappa var brevbärare. Han körde ut posten i en Porsche, berättar Flash som har all rätt att känna sig nöjda med sina uppvaktningar av företag.

Regerande STCC-mästaren Richard Göransson hade drömmar om körningar ute i Europa, men med en sådan här uppbackning är han mer än nöjd.
- Tänk, det blir 20 bilar tillverkade 2004 eller senare i år i de kommande loppen. Mitt mål är att bli den förste som vinner STCC tre gånger.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella  stödet från Regeringen till idrotts-Sverige  för att förbättra  anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har  behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att  skickas fördelas direkt.

Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.

 Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen