Masters får ny huvudsponsor
Golftävlingen Scandinavian Masters har fått sin sjätte huvudsponsor. Telenor går in och gör sällskap med Scandic, Volkswagen, PayEx, MQ, MasterCard samt Samsung. Masters och Telenor har enats om ett femårigt avtal med Svenska Golfförbundet.
Uppgörelsen har blivit möjligt tack vare att Telenor ser affärsidén i att leverera kommunikationstjänster till Svenska Golfförbundet, alla medlemmar. Per Adler, chef för Svenska Golfförbundets affärsutveckling, uppger att avtalet är värt flera miljoner över en fem-årsperiod.
Fredrik Nilsmark, Masters vd, framhåller betydelsen av att de ekonomiska möjligheterna blir så mycket bättre:
- Det här betyder att vi för första gången på 2000-talet har en långsiktighet i tävlingen. Vi har en välmående tävling i minst tre år framöver. Vi kan koncentrera oss på att göra en suverän golftävling.
Nilsmark har dock kvar den stora uppgiften att jaga en titelsponsor för tävlingen.
Per Adler framhåller i Svensk Golf:
- Det här är en milstolpe på så vis att vi för första gången kan samarbeta om mobila tjänster. Det är ungefär som när vi gav oss in på betalkortsmarknaden för tio år sedan, säger Adler.
Tanken är att de golfspelarna ska kunna använda nya mobiltjänster, direkt kopplade till golfen. Som att boka starttider och se golfsändningar via telefonen.
- Avtalet med Svenska Golfförbundet ger oss en otroligt bra plattform för att nå ut till en medveten målgrupp som gärna tar till sig nya tjänster, säger Mats Lundquist, affärsområdeschef för Telenors företagskunder. Utöver leveransen till Svenska Golfförbundets kontor och möjligheten att deras anslutna golfklubbar väljer Telenor som leverantör kommer vi även i kontakt med utövarna. Närmare fyra av tio svenska VD:ar spelar golf vilket gör golfen till en viktig arena för att nå ut med vårt budskap till både befintliga och potentiella kunder.
Scandinavian Masters spelas den 16-19 augusti på Arlandastad, 2008 på Barsebäck igen för att 2009 genomföras på Bro Hof, nordväst om Stockholm.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.
Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar. Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap
Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.



















