Platini rekommenderar Lyxfällan
Manchester United har fixat fram ytterligare ett bra avtal, nu med Globacom, en av de största telekomaktörerna i Afrika. Nära fem miljoner dollar per år i fem år handlar det om när ett antal västafrikanska unga spelare får chansen i Manchester Uniteds fotbollsakademi. Det är spelare från Nigeria, Ghana och Benin som nu hoppas få se sina drömmar bli verklighet.
Sakta men säkert håller den amerikanske miljardären Stan Kroenke på att ta makten i Arsenal. 427 aktier har han lagt i portföljen och kastade upp 3,6 miljoner pund för dessa. Det ger honom 29,6 procent av rösterna, bara tre tiondels procent ifrån den gräns som ger honom rätt att köpa ut övriga aktieägare.
Michel Platini, Uefas president, vill att de engelska klubbarna ska ta en kurs hos Lyxfällan. Platini vill i veckan få Uefa att införa regler om att de inte ska kunna göra av med mer pengar än vad de faktiskt har. Ingen klubb ska kunna göra av med 100 miljoner dollar mer än vad man har, eller betala 60 miljoner dollar om året i bara r'äntor. Det är förbjudet i Tyskland och det borde det vara i England också, anser Platini.
Apropå Tyskland, Bayern München är på väg att fullborda ett fantastiskt avtal med biltillverkaren Audi som vill köpa en mindre del av den tyska storklubben samt bli dess sponsor för ett antal år. Förre storstjärnan Uli Hoeness, Bayerns manager, säger att affären handlar om mer än 100 miljoner euro (knappt 1,2 miljarder kronor).
Företaget Wembley National Stadium Ltd som äger den engelska nationalarenan, gjorde i fjol en förlust på 31 miljoner pund före skatt. Det var främst räntor och bankavgifter som orsakade resultatet. Själva verksamheten gick med 6 miljoner pund i vinst. Wembley öppnade 2007 efter åtta år av konstruktion och kostade 757 miljoner pund (!). Kritiken var massiv mot den dåliga gräsmattan och det är klart med den kostnaden kanske man kunde kräva att gräsrötterna fick sitt! (SportPro/Sportbusiness)
Mest lästa just nu
Mjällbys genombrott i svensk fotboll är inte fullt så överraskande som det kan tyckas.Nu framkommer att klubben årligen har förbättrat resurserna sedan 2017 och stärkt sin ekonomi.
I dag säger Magnus Emeus, klubbens ordförande:
– Vi hade ett eget kapital som var minus 4,5 miljoner 2016. Men 2021 hade det förbytts till ett plus på 15 miljoner och nu har vi byggt ett eget kapital på 46 miljoner.
Kärt barn har många namn, brukar det heta. Ursprungliga Swedbank Arena blev Friends Arena som skiftade till Strawberry Arena och nu kunde det vara Pride Arena,. Multiarenan i Solna firar nämligen ett år med Nordens största Prideflagga.
I samband med att Strawberry Arena har ett årsjubileum är hotellkoncernen stolt huvudsponsor till Stockholm Pride, och tar sitt engagemang ett steg längre. Under Prideveckan kommer förvandla största arenaN till en gigantisk, lysande Prideflagga för att markera allas lika rätt och värde.
Tre svenska golfspelare är aktuella, men i olika skeden av sitt umgänge med den därlilla vita bollen.
Henrik Stenson går nu ut och medger att han fick en halv miljard kronor för att byta till omdiskuterade LIV-touren, men sportsligt går det mindre bra
Alex Norén funderar på vad som hände i sista avgörande tävlingen. Han höll på att ta steget till översta världseliten, men snubblade och missar PGA-slutspelet.
Ludvig Åberg kan däremot se fram emot tourfinalen i Atlanta där vinnaren belönas med ofattbara tio miljoner dollar (100 miljoner), men han har haften vacklande form.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Viaplay Group värvar Jonas Karlsson som med erfarenhet oh rutin som få andra ansluter till Viaplays sportredaktion där han främst kommer att jobba med golf och vintersport.
– Jag är supertaggad, säger Jonas .
Efter 18 NHL-säsonger är Nicklas "hemma" igen Efter 18 säsongers spel i NHL är Nicklas Bäckström, 38 år i november klar för spel i moderklubben Brynäs. Han spelade sin senaste NHL-match med Washington Capitals hösten 2023, men har sedan haft stora höftproblem och har efter flera operationer inte spelat sedan dess.
I ett uttalande på Brynäs hemsida skriver Bäckström:
-Nu kör vi, jag har alltid känt att jag någon gång skulle vilja representera Brynäs igen. Jag har länge haft en stor drivkraft att få återvända. Efter att kört rehab och vart borta från spel i nästan två år så känner jag mig nu väldigt laddad och full av energi,.