VW backar, Ford kör fram

Ford har ingått avtal med Ski Team Sweden XC och blir från den 1 juli officiell bilpartner till Längdlandslaget. Ett mångmiljonavtal är signerat och parterna ska tillsammans arbeta för att öka intresset för sporten bland yngre och ta ett grepp om hållbarhetsfrågor för att säkerställa att framtida generationer ska ha möjlighet att åka skidor på snö.

På alla möjliga och omöjliga bilder har det råkat stå en VW när skidlandslaget har tränat eller gjort annat sedan 2008. Men nu är det slut på det. Förbundet har skrivit avtal med en ny bilpartner.

Från och med idag är Ford ny officiell bilpartner till Längdlandslaget. Ford-ovalen kommer att pryda såväl tävlingsdräkter som tränings- och överdragskläder. När säsongen startar i vinter kommer längdorganisationen att köra ett antal olika Ford-modeller som har folierats, med inspiration av skandinaviska fjällkedjan Skanderna, som även återfinns på den nya landslagsdräkten.

Elektrifierade bilar

Hållbarhet är ett ledord i samarbetet. Samtliga av de bilar som ska köras till vintern kommer vara elektrifierade i någon grad, bl.a. nya Mustang Mach-E och Kuga PHEV. Målet är att alla bilar ska vara helt eldrivna, vilket Ford avser att införliva i takt med att företaget får fler elbilar tillgängliga på den svenska marknaden, där bl.a. en ny cross-over kommer till Sverige under 2023, och nya E-Transit Custom under 2024.

Parterna ska också arbeta utifrån en gemensam vision – "Snö om 50 år" med syftet att säkerställa att framtidens generationer har tillgång till snö och skidåkning  given.

– Samarbetet med Längdlandslaget är en stor och viktig satsning för Ford. Särskilt spännande är just frågorna om hållbarhet där jag tycker att vi kompletterar varandra väl. Ett viktigt steg i att kunna säkerställa att våra framtida generationer kan åka skidor är bilindustrins omställning till elektrifiering och där ligger Ford i framkant. Ford gör stora investeringar i såväl befintliga som nya fabriker och.

– Redan 2030 kommer all personbilsförsäljning vara helt elektrifierad, bara några år därefter gäller detsamma för hela vår transportbilsverksamhet. Och vid 2035 ska alla fabriker i Europa vara helt CO2-neutrala, säger Kenneth Holmgren,marknadschef på Ford.

Gemensam vision

– Jag är stolt och glad över att vi hittat varandra samtidigt som jag ser fram emot att börja vår resa tillsammans. Ford kommer spela en betydande roll i vårt omställningsarbete mot en mer hållbar idrott. De blir en viktig premiumpartner som kommer ge oss förutsättningar att växa och bredda sporten på utövarsidan, samtidigt som de kommer bidra med alternativa sätt för att förbättra resande till och från både träning och tävling med klimatsmarta elektriska alternativ.

–  Under den gemensamma visionen – Snö om 50 år – ska vi skapa evenemang och aktiviteter som främjar tillväxt och ligger i framkant för klimatsmarta arrangemang, kommenterar Malin Westhed, marknadschef på Skidförbundet, längd.

 

 

 

Fakta

Svenska Skidförbundet består av23 distrikt och cirka 1 300 föreningar i elva olika grenar: alpint, backhoppning, freeski, grässkidåkning, längdåkning, freeski, puckel, rullskidor, skicross, snowboard, speedski och telemark

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Tisdagens uppgörelse mellan Sverige och Polen blir något alldeles extra. Inte bara för matchens betydelse utan också för att det blir fullt till sista plats på Strawberry arena i Solna.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Fotbollslandslaget blev en vinnare. Men det samma gällde Viaplay med den högsta siffran någonsin för en streamingtjänst.Över en miljon såg matchen Sverige-Ukraina i torsdags  på den linjära kanalen Viaplay Sport. Det innebär att mer än var tionde svensk såg Sverige vinna. 

Playoff-matchen mot Ukraina slutade med en svensk 3–1-sege. Det innebär att mer än var tionde svensk såg Sverige vinna.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen